zdrowa dieta

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, który osiągnąć można przez spożywanie dużej ilości tłuszczy, a maksymalne ograniczenie węglowodanów. To model żywienia, który ma jednocześnie wielu zwolenników i przeciwników. Co warto o nim wiedzieć?

Ketony głównym źródłem energii

Proces wprowadzania organizmu w stan ketozy nazywany jest keto adaptacją. W pierwszych tygodniach stosowania tego modelu żywienia organizm korzysta jeszcze z zapasów glukozy. Do tej pory to właśnie glukoza z węglowodanów była jego głównym źródłem energii. Zwiększenie ilości tłuszczów nawet do 80-90 proc. sprawia, że to źródło staje się niewystarczające i organizm szuka alternatywy. Odnajduje ją w tłuszczu wykorzystywanym do produkcji ciał ketonowych. Zwolennicy diety ketogenicznej uważają, że ketony są dużo bardziej efektywne od glukozy.

Zalety diety ketogenicznej

Dietę ketogeniczną opracowano w celu leczenia napadów padaczkowych. Wykorzystywana jest również w terapii schorzeń neurologicznych. Z uwagi na swoje zalety staje się coraz bardziej popularna wśród osób, które chcą zredukować masę ciała, zmniejszyć ryzyko pojawienia się cukrzycy czy ustabilizować układ hormonalny. Efektem zasilania organizmu ciałami ketonowymi jest obniżenie masy ciała wynikające zarówno ze strat tłuszczu w organizmie, jak i utraty wody, którą wcześniej wiązał glikogen gromadzony w mięśniach. Ketoza wprowadza organizm w stan równowagi energetycznej – nie dochodzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłku typowego dla diety optymalnej. Dieta ketogeniczna bogata jest nie tylko w wartościowe tłuszcze i białko, ale też w szereg warzyw o niskiej zawartości węglowodanów i skrobi.

Jakie wady ma dieta ketogeniczna?

Model żywienia oparty na zwiększonej ilości tłuszczy w diecie może być niebezpieczny dla organizmu, który boryka się z zaburzeniami pracy trzustki, schorzeniami metabolicznymi czy zaburzeniami ze strony wątroby i nerek. Dietetycy z Kukuła Healthy Food zalecają konsultację ze specjalistą i wykonanie badań profilaktycznych przed przystąpieniem do diety ketogenicznej. Bez wątpienia jest to dieta restrykcyjna, wymagająca sztywnego trzymania się zasad. Każde odstępstwo od diety może wiązać się utraceniem stanu ketozy i ponownym przechodzeniem adaptacji. Warto pamiętać, że pierwsze tygodnie mogą wiązać się z pogorszeniem samopoczucia, a nawet pojawienia się tzw. keto grypy, wynikającej ze znacznego ograniczenia węglowodanów i przystosowywania się organizmu do nowego źródła energii.

You may also like