Oddychanie dobrej jakości powietrzem jest ważne dla każdego człowieka – niezależnie od tego, w jak dużym stopniu jest narażony na co dzień na wpływ szkodliwych zanieczyszczeń. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co tak właściwie wpływa na jakość powietrza i jak chronić swój organizm przed negatywnym wpływem powietrza, którego jakość jest niewystarczająca. W dzisiejszym artykule opowiemy nieco szerzej o tej kwestii.
Jakie są podstawowe czynniki jakości powietrza?
Jakość powietrza uzależniona jest od kilku czynników, przy czym każdy z nich może oddziaływać na człowieka z nieco inną siłą – właśnie dlatego sprzedawcy sprzętu ODO i OUO, tacy jak dystrybutor sprzętu ochrony dróg oddechowych AGPOL, umożliwiają swoim klientom wybór odpowiedniej ochrony spośród licznych wariantów. Do podstawowych determinantów jakości powietrza należą:
- niekorzystne warunki pogodowe,
- ukształtowanie terenu,
- ilość i wydajność źródeł emisji zanieczyszczeń.
Natomiast do głównych bezpośrednich źródeł zanieczyszczeń powietrza należy: rosnące uprzemysłowienie, przemysł energetyczny, przemysł transportowy, wzrost liczby ludności oraz źródła naturalne. Ostatni z podanych czynników należy rozumieć jako wybuchy wulkanów, pył kosmiczny, procesy biologiczne, pożary lasów i stepów, wietrzenie chemiczne skał, a także wyładowania atmosferyczne.
W jaki sposób można chronić się przed negatywnym wpływem złej jakości powietrza?
Dobór metody ograniczania ryzyka negatywnego wpływu nieodpowiedniej jakości powietrza zawsze powinien być podyktowany stopniem potencjalnego zagrożenia. Przedstawiciele wybranych zawodów (np. strażacy) bywają szczególnie narażeni na zanieczyszczone powietrze, w związku z czym ich ochrona powinna polegać głównie na wykorzystywaniu specjalistycznego sprzętu ochrony układu oddechowego, w skrócie nazywanym sprzętem OUO.
Takie osoby zabezpieczają się przed oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza, stosując między innymi specjalne aparaty powietrzne – przystosowane do bardzo trudnych warunków, czyli toksycznej atmosfery i niewystarczającego poziomu tlenu. Istotne są dla nich również maski twarzowe do aparatów powietrznych, które chronią drogi oddechowe przed toksycznymi oparami i dymem przy zachowaniu nieograniczonego pola widzenia. Natomiast osoby niewymagające tak zaawansowanej ochrony powinny skupić się między innymi na sprawdzaniu jakości powietrza, dbaniu o zdrowe żywienie, odpowiednim nawadnianiu i unikaniu spacerów w centrum miasta w godzinach szczytu.