dekarz

Każde pokrycie dachowe po jakimś czasie wymaga naprawy. Tego się po prostu nie da uniknąć przy powierzchniach wystawionych na działanie różnych czynników atmosferycznych i mechanicznych. Zanim zabierzemy się za remont, warto dowiedzieć się, kiedy wystarczą prace pielęgnacyjne, a kiedy należy wymienić pokrycie dachowe. Jak postępować z dachami, aby przetrwały wiele lat?

Krok pierwszy: przegląd i ocena dachu

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję o wymianie dachu, musisz skonsultować się ze specjalistą, który wykona kompleksowy przegląd pokrycia dachowego oraz systemu orynnowania. Jeszcze kilka lat temu prawo było dość surowe w tej kwestii. Każda wymiana dachu wymagała pozwolenia budowlanego. 28 czerwca 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami właściciel domu nie musi zgłaszać w starostwach remontu dachu. Warto jednak pamiętać, że ocena stanu pokrycia dachowego to pierwszy krok, dzięki któremu można zweryfikować, jakie nakłady finansowe będą potrzebne. Remont dachu jest oczywiście tańszy niż pełna wymiana. 

Taki przegląd musi dotyczyć wszystkich elementów. Oznacza to, że w czasie kontroli fachowiec weryfikuje stan rynien, które mają za zadanie odprowadzać wodę z dachu. Niezwykle ważną rolę odgrywa także wymiana naruszonych belek we więźbie. W tym wypadku prace są dość szerokie, dlatego trzeba ocenić, co bardziej się opłaca: remont czy wymiana.

Remont dachu

Niestety w niektórych sytuacjach samo naprawienie usterek nie wystarczy i właśnie to ustali fachowiec. Remont dachu z reguły przeprowadza się po wielkich wichurach czy ulewach. Jeżeli na wewnętrznych ścianach pojawi się mokra plama, to oznacza, że jest gdzieś przeciekające miejsce. W takiej sytuacji należy zrobić dokładny przegląd. Jeżeli uszkodzenia nie są aż tak rozległe, można skupić się na naprawie konkretnych elementów. Oczywiście w tym wypadku najłatwiej jest wymienić dachówkę ceramiczną ze względu na jej modułową budowę. Podczas remontu warto również sprawdzić warstwę izolacyjną. Być może należy wymienić folię, która chroni przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza.

Wymiana dachu

Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych wyjaśniają, kiedy należy zdecydować się na pełną wymianę pokrycia dachowego:

Jeżeli dach przecieka w wielu miejscach, to znak, że potrzebna jest kompleksowa wymiana. Najczęściej takie działanie wymagane jest w przypadku dachów pokrytych gontem bitumicznym bądź blachodachówką, których nie można w jakiejś części rozmontować. Całkowity demontaż dachu wymagany jest w przypadku problemów z więźbą. W takiej sytuacji trzeba dostać się do belek. Jeśli sam materiał nie jest naruszony, to można pokryć konstrukcję jeszcze raz tym samym produktem. Przy całkowitej wymianie dachu warto również wzmocnić warstwę termoizolacyjną.

You may also like