mieszkanie

Wystrój okna w dużym stopniu wpływa na charakter danego pomieszczenia – za pomocą firan i zasłon można w kilka chwil sprawić, że każde wnętrze wyda się ciepłe i przytulne. Tego typu tekstylia powinny harmonijnie współgrać nie tylko z pozostałymi ozdobami, ale też kolorem ścian i stylem mebli. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas dekorowania okien, by stworzyły zgrany duet wraz z innymi elementami aranżacji.

Jak dobrać zasłony i firany do wnętrza?

Trzeba pamiętać, że zasłony nie są jedynie dekoracją – oprócz roli estetycznej pełnią również funkcję praktyczną. W trakcie szukania najlepszych tekstyliów warto więc jako pierwsze kryterium przyjąć potrzeby domowników. Dla osób mieszkających na parterze lub w bliskim sąsiedztwie innych budynków doskonałym wyborem będą zasłony i firany uszyte z grubego materiału, który zapewni lokatorom maksymalny komfort poprzez ochronienie ich przed spojrzeniami przechodniów. Z kolei w mieszkaniach z ekspozycją południową niezastąpione są zasłony zaciemniające, stanowiące świetne zabezpieczenie przed silnym słońcem.

Następną cenną wskazówką w trakcie zakupów jest sposób pielęgnacji materiału. W przypadku zasłon można ten punkt pominąć – tego typu tekstylia często są uszyte z tkanin niesprawiających problemów ani podczas prania, ani prasowania. Firany mogą być jednak pod tym względem sporym wyzwaniem. Misternie upięty woal wygląda imponująco, lecz zawsze warto mierzyć siły na zamiary – tak delikatny materiał wymaga zazwyczaj prania ręcznego i odpowiedniego suszenia, ponadto jego wyprasowanie może zająć dużo czasu. W związku z tym osoby nielubiące domowych porządków powinny poszukać raczej tkanin, które są bardziej odporne na detergenty i wysokie temperatury, a dodatkowo najlepiej wyglądają w prostym upięciu. Firany wycięte w łuk czy obszyte lamówką także mogą być niezwykle elegancką ozdobą pomieszczenia.

Długość i szerokość zasłon oraz firan

Wybieranie wzorów i kolorów to ważny etap zakupów, ale nie można zapominać również o właściwym wymierzeniu okna. Kilka rad związanych z tą kwestią przedstawia pracownik sklepu Tanie Obrusy z tekstyliami do domów, restauracji i hoteli: Firany powinny być przynajmniej dwa razy szersze niż karnisz, natomiast gotowe zasłony zwykle mają 140 cm szerokości. Długość materiału może być dowolna – popularnością cieszą się firany sięgające do parapetu oraz zasłony ledwo dotykające podłogi lub układające się na niej miękką falbaną.

W zakupie firan i zasłon dużą rolę odgrywa także sposób mocowania tekstyliów do karnisza – firanki na przelotkach nadają się tylko do upinania na karniszach w kształcie rurek, z kolei klasyczne szyny współgrają z taśmami marszczącymi i żabkami. Przelotki przyspieszają i ułatwiają przygotowanie dekoracji okna, lecz to taśmy gwarantują możliwość wykonania bardziej misternych kompozycji. Firany i zasłony z taśmami lepiej się układają, dlatego można je gęsto marszczyć i tworzyć z nich ciekawe formy.

You may also like