Na funkcjonalność przydomowej oczyszczalni ścieków wpływa kilka istotnych kwestii, począwszy od odpowiedniego wyboru i montażu urządzenia, aż do sposobu codziennej eksploatacji. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta zmniejsza wydajność pracy oczyszczalni, tym samym podnosząc koszty jej użytkowania, a niekiedy prowadząc także do poważnych awarii. Opisujemy błędy, które najczęściej popełniane są przez właścicieli urządzeń tego typu!
Nieodpowiednio dobrane urządzenie i nieprawidłowy montaż
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej oczyszczalni ścieków, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem producenta. Należy inwestować wyłącznie w produkty znanych i cenionych marek, które udzielają wieloletniej gwarancji na urządzenia. Ponadto oczyszczalnie, a także wszystkie ich podzespoły, powinny być wykonane z wysokojakościowych i trwałych materiałów. Dodatkowo równie ważne jest dostosowanie odpowiedniej wielkości zbiorników – w tym celu najlepiej poprosić o pomoc specjalistów. Nieprawidłowy dobór urządzenia skutkuje zdecydowanym spadkiem wydajności jego pracy. Prace montażowe warto zlecić profesjonalnej firmie budowlanej, która precyzyjnie ustali odległość umiejscowienia oczyszczalni od poszczególnych punktów na działce.
Błędy popełniane podczas eksploatacji
Podczas eksploatacji zarówno biologicznej, jak i drenażowej oczyszczalni ścieków, niezwykle istotną rolę odgrywa regularne wywożenie osadu, który gromadzi się w zbiornikach. Jego nadmiar może zmniejszać efektywność pracy urządzenia, podnosząc tym samym koszty związane z jego eksploatacją, a w skrajnych przypadkach skutkuje nawet awarią! Ponadto warto pamiętać o natychmiastowym działaniu w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy oczyszczalni. Należy także okresowo wykonywać prace konserwacyjne, które zapobiegną pojawieniu się trudnych do usunięcia i kosztownych awarii w przyszłości.
Nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji
Ostatnim, ale równie poważnym błędem, który najczęściej popełniają właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków, jest nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji. Jak mówi specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:
Należy pamiętać, że do kanalizacji – czyli do toalety i do zlewu – nie wolno wrzucać odpadów, które się nie rozpuszczają. Szczególnie groźne dla podzespołów urządzenia są tłuszcze. Warto także zrezygnować z odprowadzania do niej wody opadowej, która może przyczynić się do przepełnienia zbiornika i wypłukania z niego złoża biologicznego.
Unikanie wyżej wymienionych błędów z pewnością sprawi, że korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków będzie bezproblemowe i wygodne. Warto więc dokładnie je zapamiętać, a także dodatkowo przejrzeć instrukcję obsługi urządzenia – unikniesz w ten sposób kosztownych awarii oraz podniesienia wydatków związanych z jego eksploatacją.