przenośnik

Zastosowanie urządzeń do automatyzacji procesów produkcyjnych ma na celu usprawnienie, a w konsekwencji zwiększenie wydajności pracy i jednocześnie zmniejszenie jej kosztów. Przenośniki taśmowe to obecnie podstawowe wyposażenie większości zakładów produkcyjnych. Stanowią one istotną część każdej nowoczesnej linii produkcyjnej. Bardzo często również funkcjonują jako samodzielne i niezależne byty produkcyjne. Czym dokładnie są i gdzie znajdują zastosowanie przenośniki taśmowe?

Zastosowanie urządzeń do automatyzacji procesów produkcyjnych ma na celu usprawnienie, a w konsekwencji zwiększenie wydajności pracy i jednocześnie zmniejszenie jej kosztów. Przenośniki taśmowe to obecnie podstawowe wyposażenie większości zakładów produkcyjnych. Stanowią one istotną część każdej nowoczesnej linii produkcyjnej. Bardzo często również funkcjonują jako samodzielne i niezależne byty produkcyjne. Czym dokładnie są i gdzie znajdują zastosowanie przenośniki taśmowe?

Szeroki wachlarz zastosowań

Przenośniki taśmowe są wykorzystywane do transportu elementów o zróżnicowanej podstawie, strukturze oraz kształcie (np. kartony, pojemniki, skrzynki, płyty, arkusze blachy, wytłoczki, itp.). Są one również przydatne podczas sortowania i rozdzielania towarów (tzw. strefy kompletacji), a także doskonale sprawdzają się w transporcie towarów o małych gabarytach oraz niewielkiej masie. Przykładowo, przenośnik łańcuchowy o wysokiej wydajności i nośności znajdzie szerokie zastosowanie przy transporcie dużych i ciężkich produktów, a także szerokich i bardzo długich elementów. Z kolei przenośniki wałkowe (rolkowe) są najczęstszymi urządzeniami wykorzystywanymi do budowy systemów transportu palet w rozwiązaniach zrobotyzowanej paletyzacji do transportu materiałów sypkich oraz ziarnistych, a także opakowań zbiorczych i pojedynczych towarów o płaskim dnie.

Przenośnik taśmowy to urządzenia pracujące m.in. w:

  • górnictwie
  • energetyce
  • hutnictwie
  • gospodarstwach rolnych
  • dużych zakładach przemysłu spożywczego
  • portach przeładunkowych
  • na placach składowych
  • i w wielu innych

Budowa przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe charakteryzują się stosunkowo prostą budową, która jest tworzona przede wszystkim z myślą o automatyzacji produkcji. Podstawą projektowania tego rodzaju rozwiązań przemysłowych wraz z podajnikami są zaawansowane metody obliczeniowe. Przenoszenie surowca na przenośniku taśmowym może odbywać się w sposób ciągły zarówno przy załadunku ręcznym, jak i mechanicznym. Przenośnik ma zazwyczaj konstrukcję nośną ze stali cynkowanej galwanicznej lub ogniowej, z czarnej, węglowej stali St3S pokrytej powłoką ochronną, a także ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej (w zależności od przeznaczenia urządzenia). Rodzaj i wymiary taśmy są dobierane pod konkretny typ ładunku, środowiska pracy oraz właściwości transportowanych produktów. Przenośniki taśmowe idealnie nadają się do komunikacji pomiędzy kondygnacjami zakładu produkcyjnego, pomostów magazynowych, a także przy niwelowaniu poziomów łączonych systemów.

Specyficzne właściwości

Przenośniki taśmowe są lekkie, wytrzymałe i trwałe. O ich popularności w sektorze przemysłowym i wytwórczym decydują również ich pożądane w tych warunkach pracy właściwości. Mowa tu przede wszystkim o odporności na oleje, możliwości pracy w wysokich temperaturach, sprawnej obsłudze ładunków sypkich oraz szybkim i wydajnym transporcie ładunków na inną wysokość.

Nowoczesne rozwiązania od ACaRS

Bez względu na to, czy wymagany jest transport produktów lekkich czy też ciężkich materiałów, przenośniki taśmowe firmy ACaRS są najlepszym rozwiązaniem w obu tych przypadkach. Możliwość wyposażenia urządzenia w wiele różnych rodzajów taśm transportowych pozwala dostosować je do zróżnicowanych produktów. Przenośnik taśmowy spełni swe zadanie zarówno w przypadku ładunków drobnicowych, jak i sypkich. Firma ACaRS, zajmująca się robotyką i automatyką, może pochwalić się realizacją wielu różnorodnych projektów w tej dziedzinie.

You may also like