laptop

Rolnictwo już wiele lat temu stało się jedną z cech charakterystycznych naszej gospodarki. Trudno wyobrazić sobie jej funkcjonowanie bez tego działu. Nie może więc dziwić fakt istnienia różnego rodzaju programów dla rolników. Czy faktycznie mają one spore znaczenie? Czy dzięki nim rolnictwo może się rozwijać? Jaka jest prawda?

Większe pieniądze

Ostatnimi czasy polski rząd przedstawił tak zwany Nowy Ład (wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku), który do tej pory jest przedmiotem wielu burzliwych dyskusji. Znalazły się w nim oczywiście założenia istotne z punktu widzenia rolników. Przede wszystkim dzięki niemu ma być przeznaczonych więcej pieniędzy na ten sektor gospodarki, co wszystkich zajmujących się zawodowo uprawą roślin i hodowlą zwierząt może akurat cieszyć.

Małe i średnie gospodarstwa mają zostać obdarowane dopłatami wynoszącymi więcej niż średnia unijna. Dla rolników pracujących w mieście została natomiast przygotowana bezpłatna przestrzeń targowa. Co więcej, postanowiono również postarać się odbudować polskie przetwórstwo, co może znacznie wzmocnić całą polską gospodarkę. Na ten cel zarezerwowano aż 4,5 miliarda złotych. Należy także wspomnieć o nowym systemie ubezpieczeń upraw oraz ryczałcie 15 tysięcy złotych na budowę zbiornika retencyjnego. Jest więc kilka obszarów, z których rolnicy mogą skorzystać.

Rozwój infrastruktury

Spora część polskich rolników musi mierzyć się z niezbyt dobrze rozwiniętą infrastrukturą, która ma w wielu przypadkach fundamentalne znaczenie. Programy rolnicze obejmują również rozwój tego elementu. Mowa tu o aspektach drogowych, transportowych, energetycznych, a dla większych przedsiębiorstw nawet internetowych. Rozwinięta ma zostać także melioracja oraz podłączenia wodno-kanalizacyjne, co ma sprawić, że polskie rolnictwo będzie jeszcze bardziej efektywne i konkurencyjne.

Programy rolnicze – czy jest czego się obawiać?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że programy rolnicze mogą okazać się wielką szansą dla tego sektora gospodarki, ale muszą zostać dokładnie zrealizowane – bez żadnych ukrytych, przykrych niespodzianek. W teorii brzmią one naprawdę nieźle, aczkolwiek poprzednie lata pokazywały, że praktyka nie musi być wcale tak kolorowa. Należy zatem uważnie śledzić wszelkie pojawiające się szanse i analizować możliwości skorzystania z nich.

You may also like