hydraulika siłowa

Hydraulika siłowa jest stosowana w wielu maszynach, urządzeniach i pojazdach, w których zachodzi potrzeba przemieszczania części o dużej masie albo dokładnego sterowania ruchem podzespołów lub ich precyzyjnego pozycjonowania. Elementy układów hydraulicznych pracują na ogół pod wysokimi obciążeniami, muszą zatem gwarantować wysoką trwałość i bezawaryjną pracę. Wybierając je, warto więc zwrócić uwagę na to, kto jest ich producentem.

Jakie elementy hydrauliki siłowej są wykorzystywane najczęściej?

W układach hydraulicznych wykorzystuje się dwa rodzaje odbiorników energii zmagazynowanej w cieczy – silniki hydrauliczne oraz siłowniki hydrauliczne. Do urządzeń, które są używane najczęściej, należą jednak siłowniki, które spotka się w wielu zastosowaniach od układów obsługujących klapy rozmaitych urządzeń po podwozia samolotów. Ich zadaniem jest na ogół przemieszczanie ciężkich elementów, powinny zatem odznaczać się wysoką wytrzymałością na obciążenia mechaniczne oraz szczelnością. Sztywność konstrukcji oraz odporność na oddziałujące siły uzyskuje się, stosując do wykonania cylindrów rury stalowe o odpowiedniej grubości ścianek, zrobione ze stali odpornej na odkształcenia i ścieranie się. Niezwykle solidne są także używane w siłownikach tłoki oraz tłoczyska, które są wysuwane na zewnątrz, poza obciążeniami mechanicznymi muszą więc radzić sobie z zagrożeniem korozją oraz przyspieszonym ścieraniem, co uzyskuje się za sprawą chromowania ich powierzchni. Dla trwałości hydrauliki siłowej niezmiernie ważne będą też użyte uszczelnienia, które powinny wytrzymywać wysokie ciśnienie wytwarzane podczas pracy oraz być odporne na olej hydrauliczny, a także czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy wilgotność.

Co powinno wpływać na wybór producenta hydrauliki siłowej?

Dla sprawnego działania maszyn, urządzeń i pojazdów, w których używa się siłowników hydraulicznych, najważniejsza będzie niska awaryjność zastosowanych elementów. Przy wyborze producenta jednym z kluczowych czynników będzie więc jakość oferowanych wyrobów. Jednym ze sposobów na jej weryfikację jest sprawdzenie, jak długo firma utrzymuje się na rynku. Równie istotna będzie waga, jaką wytwórca przywiązuje do kwestii jakości – duże znaczenie będzie miało wdrożenie standardów ISO 9001.

Elementy hydrauliki siłowej o wysokiej jakości oferuje Zakład Hydrauliki Siłowej. Firma dostarcza siłowniki o różnej specyfikacji przeznaczone do użytku w podnośnikach, dźwigach leśnych, hakowcach i śmieciarkach, a także urządzeniach kopalnianych. Zajmuje się również ich regeneracją.

You may also like