wózek widłowy

Wózek widłowy to niezwykle przydatny pojazd, który ułatwia wykonywanie wielu prac związanych z załadunkiem i rozładunkiem towarów, a także z transportem bliskim. Od jego sprawności zależy zarówno komfort i szybkość pracy, jak i bezpieczeństwo pracowników. Z tego powodu warto zadbać o to, aby wyposażyć go we wszystkie elementy, odpowiadające za bezawaryjną jazdę. Jednym z nich są opony. Dowiedz się, jakie opony stosuje się w wózkach widłowych.

Najważniejsze cechy opon do widlaków

Wózek widłowy potocznie nazywany widlakiem to pojazd, który musi znosić duże obciążenia, a także liczne zmiany kierunku jazdy, nagłe manewry oraz częste przyspieszanie i hamowanie. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby posiadał opony, które będą odporne zarówno na nacisk, jak i na intensywne zmiany. Nie ulega więc wątpliwości, że ich najważniejszą cechą powinna być wytrzymałość i niezawodność

Odpowiednie opony to lepsza przyczepność i trakcja, mniejsze drgania oraz spowolnione zużycie zarówno samego ogumienia, jak i elementów zawieszenia wózka – wyjaśnia przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW. Warto więc poświęcić chwilę na wybór takich opon, które będą idealnie dopasowane do charakteru prowadzonych prac.

Do wyboru opon do wózka widłowego warto podejść w sposób indywidualny. Istotne jest określenie trzech kryteriów, do których należą: jakość nawierzchni, na jakiej będzie pracował wózek, intensywność jego eksploatacji, a także rodzaj przewożonych ładunków. Dzięki temu będzie można wybrać oponę, która najlepiej sprosta wykonywanym przez wózek zadaniom. 

Rodzaje opon do wózków widłowych

Podstawowe rodzaje opon do wózków widłowych:

  • opony pneumatyczne – nazywane również pompowanymi. Występują w dwóch wersjach: diagonalnej, o ścianie bocznej odpornej na uszkodzenia, zapewniającej wysoką stabilność, jak również radialnej, z wysokim bieżnikiem oraz czołem wzmocnionym stalową siatką, ale miękką ścianą boczną, a więc bardziej podatną na przebicie,
  • opony superelastyczne – zwane również pełnymi, wykonane w całości z gumy. Stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia opony, a więc na halach złomowiskach, gruzowiskach czy wysypiskach śmieci. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy uginającej się gumy zapewniają zbliżony komfort jazdy do opon pneumatycznych.
  • opony amortyzujące – przeznaczone do przenoszenia ładunków o dużej masie na krótkich odcinkach za pomocą niewielkich wózków.

Podsumowując, opony do wózka widłowego to istotny element, który odpowiada za komfort i bezpieczeństwo pracy. Z tego powodu przed dokonanie wyboru warto dokładnie określić środowisko pracy widlaka, co pozwoli dobrać ogumienie do indywidualnych potrzeb.

You may also like