zasilacz

Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów w laptopie – uzupełnia jego baterię, pozwalając na dalsze działanie. Niestety, „ładowarka” jest również najbardziej wrażliwym punktem takiej instalacji, przez co często ulega uszkodzeniu. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, kupując nowe zasilacze komputerowe? Oto garść informacji, która może Ci pomóc w poszukiwaniach.

Wspomniany komponent można porównać do węża paliwowego, jaki znajduje się na stacjach LPG – przewód pozwala na pobór energii, a co za tym idzie – pracę maszyny. Urządzenie działa przez pewien czas na „rezerwie”, ale prędzej czy później potrzebuje „doładowania”. Zasilacz komputerowy musi być zatem w pełni sprawny, aby umożliwić korzystanie z laptopa. Należy jednak podkreślić, że „ładowarka” jest narażona na liczne usterki – np. przez wrzucanie jej do torby, przypadkowe kopanie lub wplątywanie w kółka od fotela. Jak znaleźć jej zamiennik?

Zasilacze komputerowe do laptopów 

Poszukując pasującego sprzętu, można zdecydować się na zakupy bezpośrednio u producenta lub zastanowić się nad alternatywami dla oryginału, które często są nieco mniej kosztowne, a jednocześnie charakteryzują się większą wytrzymałością na uszkodzenia. Zasilacze generyczne są dobierane na podstawie specyfikacji, które znajdują się na niedziałającej już „ładowarce”. Jak dodają eksperci z firmy ProPCnet, potrzebne dane widnieją na dołączonej naklejce – chodzi o wymagane napięcie [V], natężenie [A], moc [W], polaryzację, a także rodzaj wtyczki.

Na korzyść oryginalnych urządzeń przemawia to, że da się stosunkowo szybko znaleźć pasujący model. Należy jednak upewnić się, że wspomniane wcześniej parametry zgadzają się z opisem wybranego produktu, ponieważ nazwa laptopa nie zawsze jest decydującym czynnikiem. Aby dokonać właściwego zakupu, trzeba również sprawdzić kształt i wielkość wtyku. Producenci zasilaczy komputerowych oferują wiele rodzajów „ładowarek”, dlatego ich końcówki mogą się znacząco od siebie różnić – do tej pory nie ujednolicono tej kwestii w sposób globalny.

Jak zadbać o zasilacze komputerowe?

Wiele osób decyduje się na zakup laptopa ze względu na jego mobilność. Jeżeli już urządzenie znajduje się jednak na stałym miejscu pracy, warto przeciągnąć przewód „ładowarki” za biurko – choć jego wyciąganie może sprawiać pewien dyskomfort przy przenoszeniu, stanowi idealny środek zaradczy na wplątywanie kabla w fotelowe kółka. Kończąc pracę, powinno się również odkładać wszystko na blat – nadepnięcie na wtyk zasilacza komputerowego często sprawia, że jego pręciki zaczynają się wyginać.

You may also like