doniczka

Doniczki – każdy, kto kocha przyrodę i lubi otaczać się roślinami, jest posiadaczem przynajmniej kilku takich przedmiotów. To właśnie dzięki specjalnym osłonkom konkretny okaz może opuścić środowisko naturalne i zadomowić się na przykład w czyimś domu. W tej sytuacji miłośnik roślin dba także o to, żeby zielony lokator wkomponował się również aranżacyjnie w wystrój konkretnych czterech ścian. Szuka więc doniczek bardziej ozdobnych – albo osłonek, które sprawią, że doniczkowy okaz będzie z całych sił ozdabiał wnętrze, w którym się znajdzie. Ale początek życia poza stabilnym gruntem dla wielu roślin może się zaczynać w zupełnie innych pojemnikach.

Doniczki produkcyjne – czyli jakie?

Współcześni miłośnicy kwiatów pozyskują nowych zielonych podopiecznych między innymi w hurtowniach albo w mniejszych lub większych sklepach, zaopatrywanych przez producentów roślin. A zatem, podczas gdy przyszli właściciele rozglądają się wśród doniczek, które spełnią przede wszystkim ich estetyczne oczekiwania, nieco inne potrzeby mają ci, dzięki którym roślinne okazy pojawiają się w punktach handlowych i u różnego rodzaju sprzedawców. Producenci roślin gromadzą doniczki produkcyjne – a pozyskują je w naprawdę ogromnych ilościach.

Produkcja roślin działa dynamicznie i bez zbędnych przestojów – by na rynku nie brakowało ofert sprzedaży konkretnych gatunków roślin. Ważne miejsce zajmuje tu wyprawianie roślin w drogę. Żeby to zrobić, producent musi mieć dostęp do doniczek, które pomieszczą cała bryłę korzeniową i pozwolą w ten sposób roślince rozwijać się poza naturalnym gruntem – oraz podróżować. Taka osłonka to często pierwszy „dom” dla okazu, który zaczyna samodzielne życie jako zaszczepka. Na doniczce spoczywa więc ogromna odpowiedzialność.

Doniczki produkcyjne zasadniczo różnią się od tych ozdobnych czy ogrodniczych. Bywa, że są stworzone z syntetycznych tworzyw, ale popularne są także takie skonstruowane z torfu. Ta druga opcja sprawia, że ten kto otrzyma roślinkę, nie musi zajmować się jej przesadzaniem – jeśli roślina ma ozdobić ogród, torfową doniczkę można umieścić bezpośrednio w ziemi. Skorzysta na tym także sama gleba, która wzbogaci się o nowe składniki odżywcze, przyniesione w prezencie przez sam torf. Taki typ doniczki musi być bowiem przede wszystkim praktyczny. Ważne, by była lekka i nie sprawiała kłopotów – a że współcześnie ogromną wagę przykłada się także do kwestii dbania o środowisko naturalne, stąd coraz szerzej zakrojone badania nad tworzeniem doniczek z całkowicie biodegradowalnych materiałów.

You may also like