pomiar

Procesy pomiarowe wykorzystywane są nie tylko w obiektach badawczych oraz jednostkach naukowych, ale również znajdują zastosowanie w przemyśle i branżach produkcyjnych. Właściwe opracowanie wyników pomiarów jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania wyżej wspomnianych podmiotów. O jakich pomiarach mowa? Dlaczego przedsiębiorcy zlecają ich wykonywanie i opracowywanie wyników firmom zewnętrznym? Co znaczy analiza błędów?

Usługi pomiarowe i rodzaje pomiarów. Jakie pomiary można zlecić?

By sprawdzić, jakie usługi pomiarowe dla przemysłu, produkcji i nie tylko, proponują firmy, zajrzeliśmy w ofertę jednej z nich. To firma EC TEST Systems z Krakowa, specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań pomiarowych, diagnostycznych oraz symulacyjnych z zakresu drgań, akustyki, termowizji, szybkich kamer i skanerów 3D. Do jej usług pomiarowych należą:

  • Testy udarowe i badania wibracyjne,
  • Pomiary temperatury oraz jej rozkładu w przestrzeni,
  • Pomiary natężenia dźwięku,
  • Pomiary działań siły, ciśnienia oraz drgań,
  • Wykorzystanie kamer szybkich przy rejestracji zjawisk szybkozmiennych,
  • Analiza modalna,
  • Stacjonarne testy wibracyjne (z zastosowaniem wzbudnika elektrodynamicznego o sile 50kN i skoku 100 mm p-p).

No dobrze, ale dlaczego właściwie niektóre firmy decydują się na korzystanie z tego rodzaju usług, zamiast zainwestować we własny sprzęt pomiarowy? – Wbrew pozorom to bardzo prosta sprawa, o czym zaraz opowiemy.

Dlaczego przedsiębiorca zleca wykonywanie pomiarów firmie zewnętrznej?

Firma może zlecić badania jednostce zewnętrznej, bo z założenia potrzebuje ich jednorazowo i nie opłaca się kupować własnego sprzętu.

Inna opcja: przedsiębiorca zleca przeprowadzenie takich pomiarów konkretnym sprzętem w celu weryfikacji, czy to właśnie takie narzędzie pomiarowe sprawdzi się w przypadku jej działalności, by docelowo je kupić.

I coś jeszcze – to podjęcie decyzji o stałym zlecaniu wykonywania pomiarów specjalistom, którzy będą opracowywać wyniki i analizować ewentualne błędy. O jakich błędach mowa? – Załóżmy, że daną firmę interesują pomiary drgań generowanych przez daną maszynę. Specjaliści, wykonując pomiary i analizując je później w celu opracowania wyników, potrafią wychwycić błędy pomiarowe.

You may also like