tablica leśna

Spacerowanie w lesie to doskonały sposób na relaks i obcowanie z przyrodą. Podczas wycieczki możesz natknąć się na różne tablice informacyjne, czyli tablice leśne. Są to informacje oraz zasady pozostawione nam przez nadleśnictwo, które opiekuje się danym terenem. W jakim celu się je umieszcza? Jakie rodzaje tablic leśnych możemy znaleźć w lesie i jakie standardy muszą spełniać?

W jakim celu umieszcza się tablice leśne?

Niezależnie od tego, w jakim lesie się znajdujemy, powinniśmy przestrzegać powszechnie znanych zasad np. nie śmiecić oraz nie płoszyć zwierząt. Jeśli znajdujemy się w parku krajobrazowym lub lesie należącym do Lasów Państwowych, dodatkowo możemy natknąć się na przeróżne tablice leśne. Znajdziemy na nich najważniejsze informacje o obszarze leśnym, a w tym, co jest zabronione. Tablice te zawierają także jasne komunikaty, aby wszyscy turyści zachowali zasady bezpieczeństwa oraz uszanowali teren. Możemy na nich znaleźć również kierunek poruszania się, oznakowanie dróg i szlaków, co jest pomocne jeśli zgubimy orientację w terenie. Tablice muszą być więc czytelne i dobrze widoczne.  Można powiedzieć, że są  zarówno dla ludzi, jak i dla samej natury.

Jak produkuje się tablice leśne?

Tablice leśne wystawione są na działanie różnych warunków atmosferycznych. Silne wiatry, opady deszczu lub śniegu, różne temperatury, a także silne promieniowanie słoneczne mogłoby szybko zniszczyć tablice. Właśnie dlatego produkuje się je z trwałych materiałów, czyli PCV oraz giętej blachy ocynkowanej.  Takie tablice produkuje m.in. firma Poligraficzno-Reklamowa PATRZ. Znaki są odporne na różne warunki pogodowe, nie rdzewieją i są trudnopalne. Grafika z czasem nie blaknie, a dzięki temu nie trzeba jej odnawiać. Bardzo ważne jest to, aby tablice leśne były zgodne z normami Księgi Identyfikacji Lasów Państwowych.

Jakie są rodzaje tablic leśnych?

Tablice leśne mają różne zastosowanie. Wśród nich znajdziemy np. tablice zakazujące. Komunikaty, które najczęściej się na nich znajdują, zakazują np. wstępu na dany obszar, parkowania, śmiecenia, czy biwakowania. Dzięki temu, że na każdej z nich znajdują się również rysunki, nawet obcokrajowcy mogą zrozumieć dany komunikat. Tablice leśne mogą być także  informujące. Znajdziemy na nich takie informacje, jak numer drogi leśnej, liczbę kilometrów do danego nadleśnictwa oraz to, że teren jest monitorowany. Oprócz tego tablice leśne mogą być przeciwpożarowe, urzędowe oraz parkingowe. Niezależnie od ich rodzaju na tablicy musi znaleźć się nazwa nadleśnictwa, która opiekuje się danym terenem.

You may also like