Zmiana konta bankowego to dla wielu osób wizja załatwiania wielu formalności. Dlatego często rezygnujemy z takiego działania, mimo iż nasz bank oferuje bardzo złe warunki. Czy faktycznie cały proces jest taki skomplikowany? Czy można to zrobić szybko i sprawnie? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Ogólne zasady przenoszenia kont bankowych
Wejście Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że wiele rzeczy zostało uproszczonych. Tak stało się także w przypadku banków. W 2008 roku Komitet Europejskiego Sektora Bankowego wprowadził skodyfikowane prawo dotyczące przenoszenia rachunku do innego banku. W Polsce zasady te weszły w życie 2010 roku na wniosek Związku Banków Polskich. Obecnie cała procedura jest stosunkowo krótka, a przede wszystkim bezpłatna. Oznacza to, że żaden bank nie może żądać opłaty za usługi tego typu. Jak zatem przystąpić do całego procesu? Na początku warto przeanalizować warunki, jakie banki oferują w przypadku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, czyli tak zwanych ROR-ów.
Jak przebiega procedura zmiany konta bankowego?
Cały proces przeniesienia konta bankowego wymaga współprac dwóch różnych banków. O tym, jak postępować krok po kroku, mówią eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego:
Cały proces zaczyna się od wizyty w banku, który będzie zajmował się nowym kontem. To właśnie w tej instytucji nadawany jest nowy numer konta. Klient musi zatem złożyć odpowiedni wniosek. Formularz można otrzymać na miejscu każdej placówki. Od razu warto zaznaczyć, że nie ma możliwości przeniesienia konta z tym samym numerem do innego banku. Każda organizacja tego typu ma bowiem inne oznaczenia.
Złożenie wniosku w innej firmie sprawia, że właściwie całym procesem zajmie się nowy usługodawca. To po jego stronie leży kontakt z poprzednią placówką i przeniesienie wszystkich środków zgromadzonych na aktualnym rachunku oszczędnościowym.
Ustalenie stałych przelewów
Właściciel konta musi pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Wraz z przeniesieniem konta znikają wszystkie ustalone wcześniej zlecenia płatności. To po stronie właściciela leży dopełnienie formalności w tej kwestii. Oznacza to, że trzeba na nowo wprowadzić dane związane na przykład z płatnościami rachunków za internet czy energię elektryczną. Jeśli tego nie zrobimy, a jesteśmy przyzwyczajeni, że przelewy wykonywane są automatycznie, możemy spodziewać się przykrej niespodzianki w postaci odsetek.
Istotne jest także, by informacje o nowym numerze rachunku rozliczeniowego przekazać pracodawcy. Jeżeli jest to konto firmowe, to nowe dane powinny znaleźć się na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Jak widać, cała procedura wcale nie jest długa i nie wymaga wypełnianie wielu formalności. Dlatego warto sprawdzić, czy inne placówki nie mają korzystniejszej oferty.