Jednolity Plik Kontrolny jest rodzajem raportu, który zawiera dane dotyczące wszystkich operacji gospodarczych zrealizowanych przez przedsiębiorstwo w danym okresie (miesięcznie lub kwartalnie). Dzięki temu, że ewidencja jest prowadzona w jednym, standardowym formacie, organy skarbowe, które otrzymują JPK, mogą łatwiej je przetworzyć. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest JPK, kto jest zobowiązany do jego wysyłki oraz jakie informacje obejmuje.
Obowiązkowy Jednolity Plik Kontrolny: JPK_V7 i JPK_SF
JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny to zbiór danych, które są bezpośrednio generowane z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego. Zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, a także ma ustandaryzowany układ i schemat (XML) – a więc JPK zawsze wygląda tak samo, niezależnie od tego, w jakiej firmie i w jakim programie został utworzony.
Jednym z rodzajów JPK jest JPK_V7 – czyli zbiór danych, w którym znajdują się informacje dotyczące ewidencji zakupów sprzedaży VAT. Jest obowiązkowy dla czynnych podatników VAT. JPK_V7 obejmuje część ewidencyjną oraz deklaracyjną. Co ważne, bez względu na częstotliwość rozliczania VAT, część ewidencyjna musi być wysyłana do Ministerstwa Finansów co miesiąc, natomiast część deklaracyjna jest wysyłana albo co miesiąc, albo co kwartał. Sporządzaniem, generowaniem i wysyłaniem Jednolitych Plików Kontrolnych zajmują się zazwyczaj biura rachunkowe, które prowadzą księgowość firmy.
Drugim rodzajem obowiązkowego JPK jest JPK_SF. Obowiązek jego wysyłki dotyczy podmiotów, które są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i są zobowiązane do wysyłania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej.
Jednolity Plik Kontrolny na żądanie
Pozostałe struktury JPK są wysyłane wyłącznie na żądanie organów podatkowych. Jednak co ważne i tak powinny być generowane oraz odpowiednio przechowywane. JPK wysyłane na żądanie to pliki JPK_KR (obejmujące księgi rachunkowe), JPK_PKPIR (obejmujące dane z podatkowej księgi przychodów i rozchodów) oraz JPK_EWP (obejmujące ryczałt, czyli ewidencję przychodów). Dodatkowo jest to struktura JPK_WB (wyciągi bankowe), JPK_MAG (magazyn), JPK_FA (faktury VAT) oraz JPK_FA_RR (faktury VAT RR). W tym przypadku sporządzaniem i generowaniem plików również zajmuje się księgowość – taką usługę oferuje m.in. Kancelaria Podatkowa z Krakowa.
Warto dodać, że plik wysyłany na żądanie, podobnie jak JPK obowiązkowy, musi być przekazany w odpowiedniej formie (jako Jednolity Plik Kontrolny) oraz odpowiednio podpisany: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.