tuleje

W większości maszyn, urządzeń oraz pojazdów i przedmiotów użytkowych, w których występują elementy ruchome, można znaleźć różnego rodzaju łożyska. Będą one odpowiedzialne – w zależności od konstrukcji – za poprawę parametrów ruchu, zwiększenie trwałości i wydłużenie okresu eksploatacji, a nierzadko także sprawne działanie. W wielu przypadkach łożyska trafiają także do zabawek i sprzętu sportowego lub innych akcesoriów dla dzieci.

Jaka jest rola łożysk?

Łożyska są stosowane dla zmniejszania tarcia występującego między elementami ruchomymi, wpływając na ograniczenie zużycia następującego w wyniku ścierania się powierzchni, a także eliminując pojawiające się w jego następstwie przegrzewanie podzespołów. Mniejsze zużycie części redukuje też prawdopodobieństwo wypadku np. wskutek wyrobienia się mocowania, w którym osadzona jest ruchoma część. Korzystanie z łożysk oznacza ponadto uzyskiwanie dużo mniejszych oporów podczas działania urządzenia, a co za tym idzie płynniejszy i bardziej stabilny ruch. Wielką zaletą łożyskowania jest znacznie cichsze działanie urządzeń. Plusem będzie również wysoka trwałość łożyskowanych podzespołów.

Czym powinny się wyróżniać łożyska przeznaczone do zabawek?

Najważniejszą cechą wszystkich wyrobów przeznaczonych dla dzieci jest pełne bezpieczeństwo ich użytkowania. Dobrym rozwiązaniem, które znakomicie będzie odpowiadało temu wymogowi, jest zastosowanie łożysk ślizgowych. W przypadku łożysk używanych w zabawkach przekłada się to na przede wszystkim na brak niewielkich elementów tocznych, które mogą być zagrożeniem w przypadku uszkodzenia klasycznego łożyska tocznego. Liczyć się będzie również to, że łożyska ślizgowe są oferowane w wersjach działających bez konieczności użycia smaru, co również redukuje liczbę zagrożeń. Korzystanie z łożysk ślizgowych oznacza także większą żywotność, cichsze działanie oraz lepszy poziom oferowanego komfortu. Ich użycie okaże się szczególnie istotne w przypadku zabawek, wózków dziecięcych i przedmiotów, gdzie ruch odbywa się z małą prędkością lub takich, w których przenoszone są większe obciążenia np. związane z wagą użytkownika. Zaletą łożysk ślizgowych będzie także to, że nie wymagają dużej ilości miejsca i nie wpływają na gabaryty urządzenia, w którym się znajdą.

Sprawdzonym dostawcą łożysk ślizgowych wysokiej jakości jest firma FPM IN-BEAR. Wśród oferowanego przez nią asortymentu można znaleźć łożyska o zróżnicowanych właściwościach i możliwościach zastosowania od produkcji zabawek, sprzętu sportowego i przedmiotów codziennego użytku po aplikacje przemysłowe.

You may also like