szkoła

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to ogromne przeżycie zarówno dla ucznia, jak i dla jego rodziców. Bardzo ważne, aby młody człowiek był właściwie wyposażony i nie przeżywał stresu związanego z brakiem odpowiednich podręczników, zeszytów, kredek czy plecaka. Dlatego przed rozpoczęciem roku szkolnego należy przygotować wyprawkę szkolną.

Co powinna zawierać wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna zróżnicowana jest ze względu na wiek ucznia i program nauczania. Jednak w przypadku nauczania początkowego, zestawy do poszczególnych klas nie będą się znacząco różniły.
Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to tornister albo plecak. Musi być wielkością dopasowany do wieku i wzrostu ucznia a także musi mieć rozmiar umożliwiający zapakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy.

Kolejna ważna rzecz w każdej szkolnej wyprawce to piórnik. Jest on przeznaczony do przechowywania drobniejszych przyborów. Wśród nich długopis, ołówek, gumka, pojedyncze kredki, temperówka, nożyczki czy nawet jakaś drobna maskotka, którą dziecko zabiera ze sobą do szkoły.
W wyposażeniu nie może także zabraknąć zeszytów, najlepiej z kolorowymi okładkami, z postaciami z ulubionych filmów i bajek. Zeszyty tak jak i reszta wyposażenia muszą być dopasowane do wieku ucznia i potrzeb zgodnych z programem nauczania.

Artykuły plastyczne w wyprawce szkolnej

Podstawą nauczania w pierwszych klasach szkoły podstawowej jest zabawa i zajęcia plastyczne. Dlatego każdy maluch musi być wyposażony w odpowiednie artykuły plastyczne. To jest przede wszystkim blok z kartkami do malowania i zestaw kredek. Mogą to być kredki świecowe lub ołówkowe w zależności od oczekiwań nauczyciela. W przypadku tych pierwszych niezbędna będzie także temperówka do ich naostrzenia.

Czasami, szczególnie w starszych klasach, dzieci używają także farbek do malowania. Dlatego w wyprawce szkolnej malucha znaleźć muszą się plakatówki lub akwarele oraz zestaw pędzelków różnej wielkości. Malowanie poza oczywistą zabawą i kreowaniem wyobraźni uczy także skupienia uwagi na utrzymaniu czystości.

Bardzo dobrym sposobem na naukę przez zabawę jest lepienie z plasteliny lub modeliny i tego typu materiały również używane są szkole. Taka zabawa rozwija umiejętności manualne dzieci, stymuluje ich dłonie a tym samym rozwija pracę mózgu i to obu półkul naraz.

Niezależnie od tego, czy w pracach plastycznych malucha zostaną użyte kredki, farby czy plastelina, dziecko ma możliwość uczyć się kreatywności, wyrażać się i uczyć nowych rzeczy, dobrze się przy tym bawiąc.

You may also like