Komputer przemysłowy to urządzenie, które znacznie różni się od tego, jakie używamy w domu. Sprawdzamy w dzisiejszym poradniku w jaki sposób takie urządzenia działają, a także jakie są konkretnie różnice od domowych pecetów i laptopów. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł wyobrazić sobie, jak komputery przemysłowe działają i funkcjonują. Osoby, które potrzebują wykorzystywać taki sprzęt w pracy, będą natomiast wiedzieć jakie konkretnie urządzenie wybrać. Zapraszamy więc do przeczytania naszego poradnika.
Funkcjonalność przemysłowych maszyn
Przede wszystkim komputery przemysłowe są przeznaczone do zupełnie innych zastosowań. Mogą na przykład obsługiwać firmowy serwer danych, a więc zajmują się kontrolą ruchu sieciowego. Nie muszą mieć na przykład mocnej karty graficznej, za to żaden komputer przemysłowy nie obejdzie się bez mocnego procesora i dużej ilości pamięci RAM. Jest to ważne między innymi z tego powodu, że pozwala na szybką korekcję ewentualnych błędów. Te mogą wystąpić zawsze, stąd stosuje się choćby pamięć z korekcją ECC, a także procesor ze specjalnym modułem, który jest w stanie tą korekcję obsłużyć. Dzięki temu maszyny te są o wiele bardziej pewne i można im powierzyć takie istotne zadanie, jak wspomniana kontrola przepływu ważnych i kluczowych danych w sieci przedsiębiorstwa.
Czym różnią się od domowych komputerów?
Sprzęt używany w domu przede wszystkim służy nam do przeglądania internetu, oglądania filmów, słuchania muzyki, a także grania w gry. Dlatego też musi posiadać zestaw komponentów, które będą najlepiej nadawać się do właśnie tego typu aktywności. W odróżnieniu od komputerów przemysłowych konieczne jest, by wewnątrz znajdowała się mocna i wydajna karta graficzna, a także odpowiedni dla niej interfejs na płycie głównej, które umożliwią odpowiednią komunikację. Natomiast w sprzęcie używanym w firmach czasami w ogóle nie musi być monitorów, jeżeli komputer ma kontrolować np. przepływ danych w sieci, albo też zajmować się zarządzaniem pracy różnych urządzeń na taśmie produkcyjnej (systemy automatyki). Komputery przemysłowe zarządzane są zdalnie, poprzez interfejs sieciowy. Monitor podpina się do nich wyjątkowo, jeżeli nastąpi tak poważna usterka, że połączenie sieciowe nie będzie możliwe.
Mamy nadzieję, że dobrze wytłumaczyliśmy jak działają sprzęty komputerowe używane w przemyśle. Jak widać muszą się one znacznie różnić od tych domowych, ponieważ oczekuje się od nich zupełnie innych możliwości. Dlatego też komputery przemysłowe muszą mieć mocne procesory, pamięć z korekcją błędów, a już niekoniecznie mocne karty graficzne, ponieważ mogą ich nie posiadać wcale.