zanęty

Początkujący wędkarze często wybierają spinning. To oczywiste, ponieważ jest to stosunkowo prosta forma wędkarstwa. Wystarczy wędka, kołowrotek, żyłka i przynęta, aby rozpocząć przygodę nad wodą. Jednak zwykle po takim początku pojawia się potrzeba rozbudowania zestawu akcesoriów. Niemal każdy zaczyna od przynęt.

Jak łowić na spinning – najpopularniejsze przynęty

W zależności od ryby, na którą się nastawiamy, przynęty spinningowe mogą być bardzo różne. Niemniej jednak różnią się one głównie rozmiarami, które są dopasowane do poszczególnych ryb.

  1. Wahadłówki – inaczej blachy wahadłowe lub błystki. To nieco zapomniana, jednak bardzo skuteczna przynęta spinningowa. Wygląda jak lekko zaokrąglony kawałek blachy. W wodzie imituje jednak osłabioną rybę, co idealnie wabi drapieżniki.
  2. Obrotówki – blachy obrotowe lub błyski. Również imitują chorą lub słabą rybę. W odróżnieniu od wahadłówek tworzą one charakterystyczny wir, co jest niezwykle skuteczne w przypadku łowienia niektórych gatunków.
  3. Woblery – wykonane najczęściej z drewna lub tworzywa. Posiadają bogate zdobienia, które są niemal idealnym odwzorowaniem ryby. Tego typu przynęty spinningowe należą do najdroższych!
  4. Gumy – rippery, twistery oraz inne. To bardzo popularna oraz skuteczna przynęta spinningowa. Szeroka gama kształtów, rozmiarów oraz kolorów sprawia, że ma je w swoim pudełku niemal każdy wędkarz.
  5. Streamery i koguty – to przynęty spinningowe, które są inne od pozostałych. Wyglądem bardziej przypominają muchę, niż klasyczną gumę lub błystkę. Sprawdzą się jednak wszędzie tam, gdzie pozostałe zawodzą. Skuteczne zarówno na pstrąga, jak i szczupaka!

Tworząc swój zestaw przynęt spinningowych, warto mieć w zanadrzu każdy rodzaj wabika. Dlaczego? Ponieważ sytuacja nad wodą bywa dynamiczna. Nastawiając się na niewielkie okonie, może się zdarzyć, że trafimy na ławicę kleni, które oczekują innych przysmaków.

Gdzie kupić dobre przynęty spinningowe?

Portale aukcyjne kuszą cenami. Biorąc pod uwagę, że początkujący wędkarz często traci przynęty w zaczepach, może okazać się to pozornie dobrą inwestycją. Jednak przynęty spinningowe kupowane z niewiadomych źródeł, mogą okazać się nieskuteczne. Twarda guma nie będzie pracować zbyt dobrze pod wodą, a więc nie przyniesie nam to zbyt dobrych wyników. A to skutecznie zniechęca do kolejnych wizyt nad wodą.

Warto inwestować w sprawdzone zestawy przynęt spinningowych. Popularnym producentem jest Savage Gear, który oferuje od lat swoje łowne gumy – Cannibal. Dostępne są w różnych rozmiarach w renomowanych sklepach wędkarskich. Wielka Ryba posiada w ofercie zestawy: https://wielkaryba.pl/zestawy-przynet-spinningowych które zostały sprawdzone przez tysiące wędkarzy nad wodą.

Co lepiej kupić: zestaw przynęt spinningowych czy pojedyncze przynęty?

Wszystko zależy od wiedzy i doświadczenia. Wieloletni wędkarze sami kompletują swoje pudełka wędkarskie, a niejednokrotnie również tworzą swoje przynęty. Wymaga to jednak lat doświadczeń nad wodą oraz nie lada umiejętności. Dla początkujących lepszym rozwiązaniem będzie gotowy zestaw przynęt spinningowych. Tego typu gotowe komplety to najlepszy wybór dla świeżo upieczonych amatorów spinningu. Kupując je, masz pewność, że otrzymujesz kompletny i markowy zestaw przynęt spinningowych. Wybierając w sklepie Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/zestawy-przynet-spinningowych komplet od Savage Gear, Berkley lub DAM efekty są niemal gwarantowane! Zarówno błystki, cykady, jak i gumy są niezwykle łowne. Sprawdź sam i przekonaj się, że warto wybierać najlepsze sklepy wędkarskie.

You may also like