pilot

Nowy standard DVB-T2/HEVC oferuje wiele korzyści wielu różnym grupom. Przede wszystkim będzie to ogromny skok technologiczny w branży telewizyjnej. Najbardziej zyskają na tym jednak odbiorcy telewizji. Warto odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian, sprawdzić swój sprzęt i dowiedzieć się więcej o DVB-T2/HEVC.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Aby odpowiedzieć na pytanie: jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC, warto dowiedzieć się więcej na temat samego DVB-T2/HEVC. Przede wszystkim jest on następcą działającego do czerwca 2022 roku standardu telewizji naziemnej DVB-T/AVC. Został on wprowadzony osiem lat temu przy okazji zmiany sygnału analogowego na cyfrowy. Dzisiaj, gdy technologia ciągle się rozwija, okazuje się, że jest to jednak za mało. Najnowszy standard, który w Polsce zostanie wprowadzany już od marca 2022 roku, ma zapewnić wyższą jakość i wydajność samego sygnału. Jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania to nowoczesne rozwiązanie. Ma ono kilka dodatkowych korzyści, o których zdecydowanie warto się dowiedzieć. 

Przede wszystkim DVB-T2/HEVC ma wspomóc nowoczesną sieć 5G, czego poprzedni standard nie był w stanie zrealizować. Oprócz tego skorzystają na nim sami telewidzowie. Głównie dlatego, że dzisiejsze telewizory już dawno przegoniły technologicznie sygnał telewizji naziemnej. Dla przykładu, urządzenia SMART TV firmy Samsung oferują nie tylko możliwość wyświetlania obrazu w Full HD, lecz także opcję połączenia się z siecią domową, a nawet oglądanie filmów na platformie YouTube, na której materiały można obejrzeć w 4K. DVB-T2/HEVC umożliwi wykorzystanie możliwości naszych telewizorów w pełni. Dodatkowo w znaczny sposób poprawi on wydajność stacji telewizyjnych. Będą one mogły zwiększyć liczbę nadawanych kanałów, albo poprawić jakość już tych istniejących.

Skoro już wiadomo, w jaki sposób działa nowy standard, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC na kilka sposobów

Pierwszym sposobem na to jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC, jest przejrzenie instrukcji obsługi urządzenia. W jego specyfikacji powinno być ujęte to, czy dysponuje on odpowiednim tunerem. Pamiętajmy jednak, że po 2018 roku wszystkie telewizory powinny być kompatybilne z nowym standardem DVB-T2/HEVC. Można także sprawdzić taką informację na stronie producenta, wpisując model bądź numer seryjny urządzenia.

Kolejna opcja to sposób, z którego mogą skorzystać mieszkańcy jedynie części Polski. W niektórych rejonach dostępny jest kanał w nowym standardzie. Jeśli zadziała on na naszym odbiorniku, oznacza to, że telewizor już ma DVB-T2/HEVC.

Jeśli nasz odbiornik nie jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC, należy zakupić odpowiedni dekoder bądź telewizor. Wybierając drugą opcję, należy pamiętać, aby decydować się na zakup z zaufanego źródła. Warto postawić także na dobry telewizor, który zaoferuje nam najwyższą jakość obrazu i dźwięku, taki jak modele SMART TV Samsung.

You may also like