papieros

Stosowanie e-papierosów jest z pewnością mniej szkodliwe niż palenie wersji tradycyjnych. Produkty elektroniczne powstały po to, by pomóc w ograniczeniu nałogu lub w całkowitym zerwaniu z nikotyną. Czy rzeczywiście warto się nimi posiłkować, jeśli zamierzasz rzucić palenie?

Jaka jest różnica między elektronicznym a tradycyjnym papierosem?

Produkty elektroniczne samodzielnie dozują ilość nikotyny i nie dochodzi w nich do spalania liści tytoniu tak, jak w tradycyjnych wyrobach. Uwalnianie nikotyny jest efektem podgrzewania liquidu. E-papierosy nie wytwarzają dymu bocznego, który jest bardzo szkodliwy dla biernych palaczy i nie zawierają substancji smolistych. W przypadku używania e-papierosa doznania smakowo-zapachowe są zdecydowanie bogatsze. Różnica polega na tym, że tradycyjny papieros ma w sobie ponad 5600 różnych związków chemicznych, w tym ponad 400 bardzo szkodliwych dla zdrowia. E-papieros odparowuje liquid, który zawiera głównie nikotynę, glikol propylenowy lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także substancje zapachowo-smakowe. Z nich około 10 jest szkodliwych. W tradycyjnym papierosie jest mnóstwo związków, np. tlenku węgla, który utrudnia proces oddychania i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W elektronicznym papierosie nic takiego nie występuje. Jest on bezpieczniejszy dla zdrowia niż papieros konwencjonalny.

E-papieros – czy jest skuteczny w zerwaniu z nałogiem?

Niewielka ilość nikotyny, jaka jest zawarta w e-papierosach, ma zaspokajać głód nikotynowy, a palenie zastępować sięganie po prawdziwe wyroby tytoniowe. Z pewnością e-papierosy są mniej szkodliwe, ale nie tak skuteczne, jak tabletki czy plastry nikotynowe. Żeby na stałe rozstać się z uzależnieniem od tytoniu, warto zastosować choćby Tabex, preparat z cytozyną, który wykazuje podobne działanie do nikotyny. Zastępuje ją jednak „wypychając” z organizmu, dzięki czemu palacz odzwyczaja się od palenia i przy tym nie ma objawów odstawienia, które często zniechęcają do walki z nałogiem. Działanie leku ma za zadanie stopniowe rzucenie palenia, co znacząco obniża ryzyko powikłań abstynencji. Jeśli jednak nie jesteś gotowy na całkowite odcięcie się od nałogu, e-papieros będzie zdrowszą alternatywą klasycznego papierosa.

E-papierosy z pewnością są zdrowszą alternatywą, jednak nie mają tak dużego wpływu na skuteczne zerwanie z nałogiem, jak terapia czy środki farmakologiczne. Co więcej, też nie są pozbawione ryzyka uzależnienia. Ich bezproblemowe i wygodne użytkowanie, przemawia za częstym stosowaniem, a to już tworzy stały mechanizm, czyli automatyczne sięganie po elektroniczny papieros.

 

You may also like