rękawice

Rękawice wykorzystywane przez zawodników sportów walki to jeden z najważniejszych elementów kompleksowego wyposażenia każdego fightera. Odpowiadają za ochronę dłoni i nadgarstków pięściarza, amortyzują uderzenia i pochłaniają znaczną część ich siły, chroniąc tym samym głowę rywala. Klasyczne rękawice bokserskie różnią się od modeli wykorzystywanych przez zawodników Muay Thai, czyli boksu tajskiego. Na czym polegają te różnice? Zachęcamy do lektury.

Charakterystyka rękawic bokserskich

Historia rękawic bokserskich sięga XVIII wieku. Wtedy to angielski pięściarz Jack Broughton wymyślił model wykorzystywany podczas treningów oraz walk sparingowych. W tamtym czasie oficjalne pojedynki na ringu cały czas toczone były na gołe pięści. Musiało minąć jeszcze niemal 100 lat, nim rękawice zaczęły być powszechnie wykorzystywane w czasie zawodów. Modele, które znamy współcześnie, to wymysł drugiej połowy XIX wieku. Wymóg rywalizacji w rękawicach został wprowadzony razem ze zbiorem zasad zwanych Queensberry Rules w 1867 roku. 22 lata później odbyła się ostatnia zawodowa walka, w której zawodnicy nie nosili rękawic.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Od czasu wprowadzenia rękawic bokserskich do oficjalnych walk ich profil znacząco się nie zmienił. Zmieniły się za to materiały wykorzystywane do produkcji tego sprzętu. Dawniej rękawice produkowane były głównie ze skóry naturalnej, jednak postęp technologiczny sprawił, że współcześnie wiele modeli wytwarzanych jest z materiałów syntetycznych, które są niemal tak samo wytrzymałe, a przy tym znacznie tańsze w pozyskaniu. Wewnątrz rękawic stosowana jest mieszanina poliestru i poliuretanu, co gwarantuje optymalny poziom ochrony dłoni, a także odpowiada za właściwe odprowadzanie wilgoci i brak potliwości tej części ciała. Wypełnienie rękawic stanowi wysokiej jakości poliuretan z właściwościami amortyzującymi, izolującymi i ochronnymi.

Czy rękawice do Muay Thai różnią się od tradycyjnych rękawic bokserskich?

Muay Thai, nazywany również boksem tajskim, to sport walki powstały w Azji w XIII wieku. Choć nie ma żadnych oficjalnych historycznych źródeł, że narodził się w Tajlandii, to przez lata właśnie w tym kraju został znacząco rozwinięty i obecnie uchodzi tam niemal za sport narodowy. Obowiązek noszenia skórzanych rękawic podczas oficjalnych walk został wprowadzony do boksu tajskiego dopiero w latach 30. XX wieku. Stosowanie rękawic stało się przy okazji przyczyną rozbudowania technik walki o elementy znane z europejskiego boksu. Zmodyfikowano także przepisy na wzór zasad wprowadzonych przez markiza Queensberry. Stopniowo zaczęto wprowadzać też podział zawodników na kategorie wagowe. Wszystko to uczyniło z Muay Thai popularny na całym świecie sport walki.

Upodobnienie Muay Thai do tradycyjnego boksu znanego w Europie Zachodniej przełożyło się na wygląd rękawic wykorzystywanych przez tajskich bokserów. Oczywiście pomiędzy tymi sportami wciąż istnieją znaczące różnice (w Muay Thai dozwolone są uderzenia łokciami i kolanami oraz niskie kopnięcia), jednak nie są one tak bardzo widoczne w sprzęcie używanym przez zawodników. Główną różnicą pomiędzy rękawicami bokserskimi a tymi do Muay Thai jest profil rękawicy. W boksie tajskim stosowane są bardziej spłaszczone modele, ułatwiające chwytanie przeciwnika w klinczu. Charakterystyczną cechą rękawic do Muay Thai jest nieco bardziej wyprofilowany kształt oraz mniejsza sztywność w nadgarstku. Wszystko po to, aby przechwytywanie kopnięć i walka w zwarciu była łatwiejsza, a ogólny komfort treningu większy.

You may also like