studia

Poszukiwanie opłacalnego kierunku studiów spędza sen z powiek większości licealistów przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Jednymi z najczęściej wybieranych dzisiaj są wszystkie te związane z szeroko pojętą ekonomią – to na nich opiera się przyszłość zatrudnienia młodzieży. Jednym z takich kierunków jest zarządzanie, na które składa się przynajmniej kilka różnorodnych i ciekawych specjalizacji. Czy jednak ten kierunek jest godny uwagi?

Zarządzanie – studia dla każdego?

Już na początku trzeba jednak ostudzić entuzjazm niektórych – studia zarządzanie nie są uniwersalne i nie każdy się na nich odnajdzie (wbrew obiegowej opinii). Na wielu specjalizacjach konieczne jest posiadanie ścisłego umysłu, umiejętność logicznego myślenia oraz zdolność do liczb, wzorów i swobodnego poruszania się między nimi, choć oczywiście nie jest to regułą, bo istnieją też nieco bardziej „humanistyczne” specjalności.

Związane z zarządzaniem studia będą odpowiednie dla osób liczących na pracę w dużych firmach, w których praca i sukces zależy od pionowych awansów. Specyfika tej pracy wymaga więc ciągłej koncentracji na celach oraz dążeniu do nich. Po ich ukończeniu absolwent będzie wyszkolony w planowaniu i koordynowaniu zadań, w przewodzeniu grupie, ale też w kontrolowaniu i organizowaniu. Na niektórych uczelniach możliwe jest podjęcie nauki na kierunkach uwzględniających bardzo nowoczesne specjalizacje, oparte na obserwacji potrzeb dzisiejszej gospodarki.

Najciekawsze kierunki i specjalizacje na studiach z zarządzania

Zarządzanie to studia mające bardzo szeroki zakres, mimo że nakierowane są głównie na tworzenie profesjonalnych liderów. Obecnie warto wybierać kierunki tego typu powiązane z językami obcymi, głównie zaś popularnym językiem angielskim, ale i językiem chińskim. Ten ostatni jest ważny ze względu na gospodarki światowe, otwierające się na ten właśnie sektor współpracy. Dla najlepszych i chcących osiągać w pracy najlepsze wyniki są stworzone takie kierunki jak agile leadership, związane ze strategią zarządzania nie tylko rozwojem w firmie, ale i talentami.

Jedną z ciekawszych specjalizacji jest analityka biznesowo-systemowa, skierowana do osób mających zamiar działać w szeroko pojętym obszarze IT – chodzi tu głównie o zarządzanie i kierowanie teamami analityków z branży IT. W programie można znaleźć zagadnienia związane z podstawami inżynierii oprogramowania, z bezpieczeństwem w sieci czy z budową korporacyjnej architektury.

Wśród podyplomowych studiów z zarządzania warto wymienić też te mocno innowacyjne kierunki jak tworzenie i zarządzanie markami luksusowymi. To z miejsca pokazuje, jakie stanowiska można objąć po takim kierunku. W podstawie programowej można znaleźć nie tylko zarys samego zagadnienia, jakim jest luksus, ale również kwestie związane z siłą budowanej marki w poszczególnych branżach. To idealna kontynuacja studiów pierwszego stopnia ze specjalizacją zarządzanie marką.

Podstawowe kierunki, w jakich rozwijają się poszczególne specjalizacje, to różne rodzaje zarządzania: przedsiębiorstwem, marką, sprzedażą, projektami, ale również menadżer biznesu czy komunikacja w marketingu.

You may also like