Podczas wybierania do remontowanej lub wykańczanej łazienki nowej miski WC obecnie ma się dwie możliwości: albo wybierze się tradycyjny stojący kompakt WC, albo bardziej nowoczesną miskę wiszącą. Oba rodzaje WC mają swoje zalety, jednak większość klientów cały czas decyduje się na kupno zwykłych kompaktów WC. Dlaczego są one tak chętnie wybierane? Jakie są największe zalety kompaktów WC?
Jakie są zalety kompaktów WC?
Dostępne obecnie w sklepach kompakty WC nieco się różnią od tych, które można było kupić np. jeszcze w latach 90. XX wieku. Obecnie kompakty WC mogą mieć różne kształty i różne kolory, dzięki czemu z łatwością można wybrać taki, który będzie najlepiej pasował do innych elementów aranżacji wnętrza. W porównaniu z miskami podwieszanymi kompakt WC jest też dużo łatwiejszy i szybszy w montażu. Nie mniej ważną ich zaletą jest też niska cena. Kompakt WC montuje się w podłodze i nie ma potrzeby dodatkowego stosowania stelaża podtynkowego.
Rodzaje kompaktów WC
Aktualnie dostępne w sklepach kompakty WC mogą się różnic wieloma rzeczami. Wybierając odpowiednią toaletę trzeba sprawdzić nie tylko jej wymiary, ale również np. rodzaj odpływu. Instalacja kanalizacyjna w kompakcie WC może być odprowadzona w podłodze (odpływ dolny) lub w ścianie (odpływ boczny). Ważnym elementem jest też pojemność zbiornika spłukującego. Obecnie najwięcej dostępnych kompaktów WC ma pojemność zbiornika 6 l. Jeżeli jednak zależy nam na oszczędności wody, możemy się zdecydować na kupienie kompaktu z mniejszym zbiornikiem, np. 3 litry. Wybierając idealny kompakt WC trzeba też zwrócić uwagę na zastosowane w nim miejsce podłączenia wody. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego sklep.ceramed.pl, w którym można kupić wiele elementów wykończenia łazienek i kuchni:
Miejsce doprowadzenia wody do zbiornika w kompakcie WC może być umiejscowione z lewej lub z prawej strony. Dostępnych jest też jednak coraz więcej modeli kompaktów WC, w których woda jest podłączana od dołu. Bardzo ważnym elementem wyboru kompaktu WC jest też zastosowany w nim sposób spłukiwania. Są 3 dostępne możliwości: rozwiązanie kołnierzowe, rozwiązanie ze zredukowanym kołnierzem oraz WC kompakty bezkołnierzowe. Brak lub zredukowanie wielkości kołnierza jest ważne ze względu na ułatwienie utrzymania WC w czystości.
Jak wybrać odpowiedni kompakt WC do łazienki?
Podczas wybierania idealnego kompaktu WC trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na zastosowane w nim udogodnienia, ale również na to, żeby dobrze pasował do innych elementów aranżacji wnętrza. Ważna będzie przede wszystkim wielkość kompaktu. Żeby można było wygodnie korzystać z toalety, po jej obu stronach powinniśmy mieć przynajmniej 20 cm wolnej przestrzeni. Przed toaletą powinno być z kolei przynajmniej 60-80 cm wolnego miejsca. Standardowo kompakty WC mają rozmiary: głębokość 65 cm, wysokość 76 cm i szerokość 35 cm. Jeżeli jednak mamy małą lub wąską łazienkę, warto jest pomyśleć o kupieniu mniejszego kompaktu. Dostępne są nawet kompakty WC, których głębokość wynosi zaledwie 60 cm.
Ważnym elementem jest też kształt misy. Będzie on miał bowiem wpływ na wygodę korzystania z toalety. Misy mogą być okrągłe lub kwadratowe. Element ten będzie także wpływał na ostateczny efekt aranżacji wnętrza, dlatego też warto zwrócić na niego uwagę.