Już od pierwszych dni życia na dzieci czekają obowiązkowe szczepienia, mające uchronić je przed groźnymi chorobami w przyszłości. Przygotowanie się do przyjęcia szczepionki, szczególnie gdy centrum medyczne nie znajduje się w pobliżu, może być bardzo absorbujące, dlatego warto znać terminarz szczepień swojego dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Szczepienia w pierwszych latach życia
Szczepionki są niezbędne do tego, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Dzięki ich wynalezieniu udało się powstrzymać rozwój wielu wirusów, a dziś ochraniają one życie milionów dzieci i dorosłych. Podstawowa opieka zdrowotna zapewnia bezpłatne szczepienia obowiązkowe, do których zobowiązane są dzieci i młodzież do lat 19. Dostęp do nich ma praktycznie każdy obywatel. Ministerstwo Zdrowia informuje jednak, że w przypadku wyboru innej szczepionki niż tej zakupionej przez państwo, konieczne będzie wniesienie odpowiedniej opłaty.
Już w pierwszych 18 miesiącach życia, rodzice w Polsce są zobowiązani do tego, aby zabrać dziecko na kilka podstawowych szczepień. Pierwsze z nich jest przeciwko gruźlicy i WZB B, a następne to szczepionki na Hib, Polio, Pneumokoki, Odrę, Różyczkę oraz Świnkę.
Szczepienia ochronne dla dzieci
Przed wysłaniem dzieci do żłobka lub do przedszkola warto odwiedzić lekarza rodzinnego, który ma obowiązek poinformowania rodziców o zalecanych szczepieniach, które mogą pomóc uodpornić dziecko na różnego rodzaju choroby pojawiające się w grupie dzieci. Są to przede wszystkim szczepionki przeciw Meningokokom, WZW A oraz Odrze wietrznej. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że w okresie jesienno-zimowym zarówno dzieci, jak i dorośli narażeni są na zachorowanie na grypę, która, z pozoru niegroźna, może mieć poważne konsekwencje. Z tego powodu zaleca się rozważenie decyzji o szczepieniu także na tę chorobę – znajdziesz je między innymi w https://polmed.pl/szczepienia.
Szczepionki dla nastolatków
Program Szczepień Ochronnych przewiduje tak zwane „dawki przypominające” szczepień, które przewidywane są na nastoletnie lata życia. Są to przede wszystkim szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi, które należy wykonać najpierw wieku 14, a następnie w wielu 19 lat. Wśród szczepień przypominających pojawiają się również te przeciwko Odrze, Różyczce i Śwince wykonywane po raz kolejny w 10 roku życia dziecka.
Inne rodzaje szczepień, które warto znać
Pośród szczepień sezonowych należy wyróżnić wcześniej wspomniane szczepienie przeciwko grypie, która rok w rok jest zagrożeniem dla zdrowia wielu dzieci i dorosłych, a szczególnie ludzi w podeszłym wieku. Oprócz tego może pojawić się konieczność odbycia szczepienia w związku z wykonywanym zawodem, na przykład przeciwko wściekliźnie. Szczepienia ochronne są też konieczne w przypadku wyjazdów do egzotycznych krajów, szczególnie tych azjatyckich i afrykańskich, na przykład od Chin, Indii czy Egiptu.