Co to są studia ekonomiczne?
Wśród popularnych kierunków studiów, wciąż często wybieranych przez młodych ludzi, jest ekonomia. Dziś można studiować ją prawie na każdej uczelni, zarówno państwowej, jak i prywatnej. Na pewno nie jest to jednak kierunek dla każdego, ze względu chociażby na zakres obowiązujących przedmiotów. Mieści ona jednak w sobie tyle różnorodnych zagadnień, że z pewnością wielu miłośników zarówno nauk ścisłych, jak i humanistycznych, znajdzie w ich obrębie coś dla siebie.
Studia ekonomiczne uczą przede wszystkim jak prowadzić własną działalność, a także zarządzać budżetem w firmie. To jeden z najpraktyczniejszych i najbardziej przydatnych kierunków studiów. Po ich ukończeniu absolwenci mają szansę na pracę w wielu różnych firmach. Bo tak naprawdę każda branża potrzebuje specjalisty od finansów.
Osoby po ekonomii najchętniej zatrudniają się w bankach, biurach rachunkowych i zakładach ubezpieczeniowych. Absolwenci ekonomii przeważnie dostają posadę na stanowisku księgowego, analityka finansowego i doradcy inwestycyjnego. W związku z tym można dojść do wniosku, że perspektywy zawodowe po tym kierunku są bardzo szerokie.
Coraz częściej mówi się, że studia ekonomiczne warto dodatkowo łączyć z innymi studiami, jak na przykład prawo albo finanse i rachunkowość. To zwiększa szanse na znalezienie dobrej, rozwojowej, ciekawej i dochodowej pracy. Jeszcze do niedawna ekonomia była najczęściej wybieranym kierunkiem studiów. Dziś wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, właśnie ze względu na szerokie możliwości w kontekście wyboru zawodu w przyszłości.
Jakie są przedmioty na studiach ekonomicznych?
Osoby wybierające się na studia ekonomiczne, będą miały między innymi następujące przedmioty: finanse, matematyka, mikroekonomia, prawo, zarządzanie, rachunkowość, technologie informacyjne i ekonomia gospodarstw domowych.
Jak widać, są to przedmioty ścisłe, co nie każdemu odpowiada. Stąd ważne jest, aby wybierać ten kierunek świadomie. Motywacją do wybrania się na studia ekonomiczne nie powinny być wyłącznie zarobki. Bo nie wystarczy wyuczyć się zawodu, aby móc później dobrze wykonywać swoje obowiązki na konkretnym stanowisku. W tym zawodzie trzeba czuć się swobodnie. Musi on wiązać się z zainteresowaniami, upodobaniami, przede wszystkim z doświadczeniem, praktyką.