
Gdyby zadać kilkunastu osobom pytanie: „Jak wyglądają hale stalowe?”, pewnie większość powiedziałaby, że są szare, proste i przypominają kontenery. Rzeczywiście dawniej budowano wyłącznie takie surowe obiekty, dlatego skojarzenie jest słuszne. Obecnie wielu inwestorów koncentruje się na tym, żeby hale były nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne. Jakie rozwiązania wykorzystuje się, aby poprawić wygląd budynków o konstrukcjach stalowych?
Hale magazynowe, hale logistyczne czy hale produkcyjne zazwyczaj mają prostokątny kształt, dużą powierzchnię i fasadę w ciemnych odcieniach. Zdarza się jednak, że inwestor już na etapie pierwszych rozmów z generalnym wykonawcą podkreśla, że zależy mu na nadaniu hali indywidualnego charakteru. Co można wykorzystać, żeby wyróżnić obiekt o konstrukcji stalowej spośród innych budynków?
Nietypowe kolory, struktury i wzory
Najprostszym rozwiązaniem, które nie wpływa znacząco na koszty budowy, jest użycie okładzin o nietypowym zabarwieniu. Przeważnie projektuje się hale stalowe w odcieniach szarości, ale w paleta dostępnych kolorów obejmuje ponad 200 barw. Można zatem poeksperymentować i dodać kontrastowe elementy, nawiązując do barw zawartych w logo firmy albo wybrane fragmenty wykończyć metalicznymi płytami warstwowymi, żeby podkreślić nowoczesny design.
Da się również zamówić płyty o różnych strukturach i wzorach. Blachy mogą np. imitować naturalne materiały – drewno, beton albo kamień lub być pokryte liniami, rowkami czy falami.
Panele i lamele dekoracyjne
Hale przemysłowe czasami wzbogaca się także o panele i lamele dekoracyjne, czyli wstawki na płytach warstwowych. W zależności od oczekiwań inwestora montuje się panele pionowe albo poziome, perforowane lub 3D. Wszystkie można kupić w różnych kolorach i odcieniach, w macie, półmacie, połysku albo metaliku. Takie elementy pozwalają stworzyć unikalną fasadę pasującą do otoczenia lub wręcz przeciwnie – wyróżniającą się z niego.

Widoczna stolarka
W niektórych halach stalowych stawia się dodatkowo lub wyłącznie na wyróżnienie stolarki. Montuje się więc okna, drzwi i bramy przeładunkowe w kontrastowych barwach, podkreślając charakter obiektu, a jednocześnie ułatwiając orientację klientom. Te wyraziste akcenty mogą być otoczone kolorowymi obróbkami blacharskimi albo wykorzystywane samodzielnie. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań konkretnej firmy.
Personalizowane elementy
Większość przedsiębiorstw, które decydują się na budowę hal stalowych, na fasadzie budynków umieszcza własne logotypy i nazwy, żeby kontrahenci oraz dostawcy nie mieli problemu z trafieniem do ich siedziby. Część idzie jednak o krok dalej i na elewacji wstawia hasła reklamowe, dedykowane grafiki lub wzory. W ten sposób nie tylko sprawia, że budynek ma wyjątkowy wygląd, lecz także zwiększa rozpoznawalność marki i promuje swoje produkty.
Jeśli szukasz firmy, która buduje estetyczne obiekty przemysłowe, sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl. To generalny wykonawca hal działający na rynku od 20 lat.