reduktor

Każdy, kto na co dzień lub okazjonalnie korzysta z gazu płynnego z butli np. do kuchenki, ma taką możliwość dzięki reduktorowi. To nieodzowny element nawet najprostszej instalacji gazowej przystosowanej do zasilania propanem lub mieszaniną propanu i butanu. Czym dokładnie jest reduktor butli gazowej i jaką pełni funkcję? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Reduktor butli gazowej, czyli?

Reduktor, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za redukcję gazu płynnego do fazy lotnej. Warto wiedzieć, że gaz, który znajduje się np. w butli o masie 11 kilogramów, to płyn, którym nie da się zasilić popularnych odbiorników bez zmiany jego stanu skupienia.

Taki gaz musi zostać najpierw zredukowany do fazy lotnej, co pozwoli wykorzystać go do celów grzewczych, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, gotowania etc.

Wiele osób niemających doświadczenia z obsługą butli gazowych nie wie, że sama butla nie wystarczy do uruchomienia np. przenośnej kuchenki gazowej czy piecyka gazowego. Najpierw trzeba zamontować na niej reduktor gazu. Na szczęście nie jest to ani drogi, ani trudno dostępny element.

Rodzaje reduktorów

Wybierając reduktor butli gazowej należy zwrócić uwagę na fakt, iż w sprzedaży są dostępne dwa popularne rodzaje tych akcesoriów gazowych.

Mowa o:

  1. Reduktorze 1-go stopnia– taki reduktor montuje się bezpośrednio w zaworze butli. Jego zadaniem jest wstępne zredukowanie gazu płynnego do fazy lotnej w zakresie ciśnienia między 0,5 a 2 bara.
  2. Reduktor 2-go stopnia– ten reduktor stosujemy w sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie niższego ciśnienia gazu w fazie lotnej. Zwykle jest to niezbędne do prawidłowej pracy takich odbiorników gazu, jak kocioł gazowy czy bojler.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że reduktor musi być dopasowany zarówno do butli, jak i pozostałych elementów instalacji pod kątem rozmiaru (odpowiednia średnica przyłącza). Istotnym kryterium wyboru reduktora jest również jakość jego wykonania – nie zapominajmy, że jest to element mający bezpośredni wpływ na szczelność i poprawną pracę instalacji gazowej, a więc także na bezpieczeństwo jej użytkowników.

Przykłady zastosowania reduktorów gazu płynnego

Reduktor butli gazowej jest używany wszędzie tam, gdzie korzystamy z gazu płynnego do zasilania różnych odbiorników. Dla wielu osób zaskakująca może być skala tego zjawiska, ponieważ okazuje się, że propan czy propan-butan są stosowane w wielu sektorach przemysłu, a także w codziennych, zupełnie prozaicznych okolicznościach.

Za przykłady mogą nam posłużyć:

  • Zasilanie kuchenki gazowej– jeśli budynek nie jest podłączony do sieci gazowej, a właścicielom zależy na gotowaniu na gazie, to można zasilić kuchenkę gazem płynnym z butli.
  • Zasilanie kamperów i przyczep kempingowych– gaz płynny magazynowany w 11-kilogramowych butlach jest wykorzystywany do ogrzewania kamperów/przyczep czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także do gotowania.
  • Zasilanie kotła gazowego– szacuje się, że nawet 100 tys. gospodarstw domowych w Polsce korzysta z ogrzewania gazem płynnym magazynowanym w zbiorniku naziemnym lub podziemnym. Taka instalacja również wymaga zastosowania reduktora (nawet dwóch).
  • Zasilanie grilla gazowego– coraz popularniejsze grille gazowe oczywiście są zasilane gazem płynnym z butli, co także wymaga użycia reduktora.

Gdzie można kupić reduktor butli gazowej?

Takie elementy są dostępne w sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów do instalacji gazowych. Jeśli nie masz czasu ani ochoty na jeżdżenie po całym mieście w poszukiwaniu odpowiedniego reduktora, to odwiedź sklep internetowy marki SORBEX.

W ofercie tego sklepu znajdziesz reduktory gazu płynnego renomowanych producentów, dostępne w szerokim wyborze rozmiarów, zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. SORBEX gwarantuje szybką wysyłkę pod wskazany adres oraz profesjonalne zabezpieczenie produktu na czas transportu. Z pełną ofertą reduktorów zapoznasz się na stronie https://sorbex.pl/sklep/35-reduktory-gazu-plynnego.

You may also like