ikonki

Systemy informatyczne wspomagające transport niosą ze sobą szereg korzyści. Kiedy warto zdecydować się na ich wdrożenie?

TMS – Transportation Management System jest rodzajem systemu informatycznego, który skoncentrowany jest na obsłudze zadań transportowych. Jest to program, z którym firma działająca w tej branży jest w stanie znacznie efektywniej realizować swoje codziennie czynności.

Jakie funkcje oferują systemy typu TMS? Kiedy warto zdecydować się na zarządzanie transportem z wykorzystaniem tego typu systemów? W jaki sposób wybrać najlepsze rozwiązanie informatyczne tego typu?

Czym są systemy TMS?

Transportation Management System to programy informatyczne dedykowane dla transportu. Dostarczają one szeroką gamę cyfrowych narzędzi, za pomocą których firmy mogą skutecznie i wydajnie zarządzać transportem i logistyką.

Poza swoją podstawową funkcjonalnością systemy te mogą również oferować dostęp do szerokiej gamy dodatkowych rozwiązań. Przykładowo mogą one działać jako mobilne systemy sprzedaży, wspomagają przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż bezpośrednio u klientów.

Za pomocą systemów TMS przedsiębiorcy mogą zatem pracować efektywniej, dbając o różne obszary swojej działalności. Wobec tego program tego typu jest w stanie zapewnić szereg korzyści, wspomagając firmę w rozwoju.

Jakie funkcje oferują systemy TMS?

Nowoczesny system dla transportu jest w stanie zaoferować pełną gamę funkcji, które pozwalają na łatwiejsze prowadzenie firmy transportowej. Wśród dostępnych rozwiązań oferowanych przez systemy TMS znajdują się w szczególności:

  • Gromadzenie informacji na temat zleceń transportowych,
  • Harmonogramowanie zleceń, między innymi pod kątem ich ważności,
  • Zarządzanie zasobami firmowymi, do których zaliczają się między innymi pojazdy, kierowcy, pracownicy mobilni, zaplecze magazynowe,
  • Optymalizacja tras dojazdu, na przykład pod kątem jak najniższych kosztów,
  • Monitorowanie realizacji zleceń transportowych – możliwe także w czasie rzeczywistym za pomocą GPS,
  • Automatyczne przygotowywanie rozliczeń z kontrahentami, w tym wystawianie faktur oraz dokumentów transportowych,
  • Obsługa operacji zachodzących w zakładzie, w biurze oraz w terenie, między innymi tworzenie dokumentacji, zapisywanie danych, sprawny obieg dokumentów,
  • Współpraca z zewnętrznymi rozwiązaniami, między innymi z wagami, systemami RFID, kartami paliwowymi, terminalami, czujnikami, giełdami paliwowymi, GPS.

Ponadto program dla transportu może często zaoferować dodatkowe moduły, za pomocą których może on rozszerzyć swoją funkcjonalność. Mogą być to między innymi wspomniane wcześniej mobilne systemy sprzedaży, moduły odpowiadające za integrację z BDO.

Ponadto system dla transportu może być też zintegrowany z innymi rozwiązaniami informatycznymi używanymi w firmie, na przykład z jej systemem ERP.

Programy dla transportu – desktop i mobilne

Warto wskazać, że obecnie programy dla transportu są przeznaczone nie tylko do użytkowania na komputerach stacjonarnych czy laptopach. Współczesne rozwiązania informatyczne w tym zakresie umożliwiają także dostęp do funkcji oraz do danych programów za pośrednictwem internetu na urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach, czytnikach danych.

Wobec tego kompleksowe wdrożenie systemu wykorzystującego różne platformy pozwala na efektywne prowadzenie działalności transportowej – wspomaga kontrolę oraz kontakt z pracownikami w trasie i pozwala na szybką reakcję na jakiekolwiek nieprawidłowości, na przykład korki na drodze, albo na zmianę planów.

Kiedy warto zdecydować się na wdrożenie systemu TMS?

Systemy umożliwiające sprawne zarządzanie transportem są w stanie zapewnić swoim klientom pełną pomoc w ramach prowadzonej działalności.

Wdrożenie systemu wspomagającego transport możliwe jest jednak nie tylko w firmach, które zajmują się dostawami towarów i zatrudniają wyłącznie kierowców. Ponadto jest to także korzystne rozwiązanie w innych obszarach biznesowych, między innymi w przypadku zatrudniania mobilnych handlowców, monterów, serwisantów, kurierów, przedstawicieli handlowych, medycznych czy kontrolerów jakości.

Poprzez właściwie dobrany program dla transportu można wtedy łatwiej zorganizować pracę wszystkich pracowników oraz ułatwić zarządzanie procesami biznesowymi.

You may also like