Problem otyłości u psów niesie ze sobą równie dużo złych konsekwencji, co u ludzi. Niestety ten problem u psów pojawia się coraz częściej. Wszyscy opiekunowie psów zgodzą się z tym, że otyłość u ich pupili jest niewskazana, jednak nie każdy umie sobie z tym poradzić, kiedy dojdzie do takiego zjawiska. Zdarza się również, że spora część właścicieli bagatelizuje ten problem. Wielu wydaje się, jak podaje blog weterynaryjny, że trochę więcej ruchu wystarczy. Jak się okazuje często tylko takie postępowanie nie wystarcza. Odchudzanie psa, to zdecydowanie bardziej złożony proces, który wymaga większego zaangażowania od właścicieli. Każdy weterynarz podkreśla, że otyłość u psa niesie ze sobą wiele problemów zdrowotnych, dlatego właściciele powinni się zaangażować i odpowiednio podejść do sprawy. Jak podaje poradnik weterynaryjny, metod na odchudzanie jest sporo, a naszym zadaniem jest wybranie tej odpowiedniej, uprzednio konsultując to z weterynarzem. Jak odchudzić psa? Z czym wiąże się problem otyłości u psów?
Otyłość u psów i jej konsekwencje
Opiekunowie psów, którzy są zapatrzeni w swoich pupili, często nie zauważają u nich problemu z wagą. Zazwyczaj wynika to z tego, że psy w przeciągu roku zmieniają sierść, a ich owłosienie zimą staje się zdecydowanie bardziej puszyste. W efekcie daje to złudzenie, że nasz pies stał się bardziej obszerny z powodu sierści, a nie np. tego że na dodatek przybrał też na masie. W takich sytuacjach zazwyczaj to dopiero weterynarz zauważa, że nasz pies stał się trochę okrąglejszy, a wynikiem tego nie jest tylko sierść. Poradnik weterynaryjny podkreśla, że przybranie na masie przez psa możemy zauważyć szczególnie w okolicach żeber. Weterynaria ogólnie uznaje, że żebra powinny być wyczuwalne u psa, jeśli jest inaczej oznacza to, że nasz pies ma nadmiar tłuszczu.
Nadwaga u psów ma różne etapy. Wszystko zaczyna się od lekkiej nadwagi, a kończy na niebezpiecznej otyłości. Powszechnie jest przyjęte, że problemy z nadwagą u psów są tak samo niebezpieczne jak u ludzi, co podkreśla weterynaria. U psów ta kwestia jest o tyle bardziej niepokojąca, że pies zazwyczaj sam z siebie nie pokaże, że coś mu dolega. Nadwaga, która trwa przez wiele lat ma ogromny wpływ na aparat ruchu psa, ponieważ bardzo mocno go obciąża. Nadmiar wagi ma także wpływ na działanie organów, ponieważ są one za bardzo otłuszczone, przez co są zdecydowanie mocniej eksploatowane.
Jak odchudzić psa?
Blog weterynaryjny zaznacza, że odchudzenie psa wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się nam wydawać. Cały proces przebiega zdecydowanie łatwiej, niż myślimy. To w naszych rękach leży zdrowie i waga naszego pupila, a to wymaga przede wszystkim chęci i cierpliwości. Bywa, że nadwaga jest efektem ubocznym jakichś problemów zdrowotnych, wtedy cały proces leczenia i odchudzania musi być bardziej skrupulatny i uczestniczyć przy nim musi weterynarz.
Poradnik weterynaryjny podkreśla, że proces odchudzania u psa jest powolny i nie możemy oczekiwać nagłych, spektakularnych efektów. W takiej sytuacji większa aktywność fizyczna psa, dłuższe spacery nie wystarczą. By odchudzanie naszego psa przynosiło upragnione efekty powinno być ono sumienne, powinniśmy regularnie ważyć naszego psa i znać podstawowe zasady według których mamy działać. Wszystko zależy też od wielkości i nadwagi naszego psa. Jako właściciele musimy być przygotowani, że ten proces może trwać nawet kilka miesięcy.
Metod odchudzania psa, jak podaje blog weterynaryjny, może być wiele. Ogólna zasada, którą musimy stosować mówi o tym, że nasz pies musi dostawać zmniejszoną ilość energii, niż jej potrzebuje, czyli tak zwany deficyt kaloryczny. W efekcie, organizm psa będzie zmuszony do tego, by zmniejszyć wagę, dzięki zaspokajaniu potrzeb organizmu ze zmagazynowanego tłuszczu. Tak się przedstawia zasada, która jest konieczna w procesie odchudzania. Poza tym faktycznie warto zapewnić też naszemu psu trochę więcej ruchu. Dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w lżejsze karmy, tak zwane karmy light. Tego typu jedzenie ma obniżoną ilość kalorii. Przy tym musimy brać pod uwagę również jakość takiej karmy. O czym warto także pamiętać to to, by nie dokarmiać swoich psiaków pod stołem, dokładając im tym dodatkowych kalorii. W całym procesie odchudzania liczenie kalorii jest dosyć istotne, a to może nam tylko wszystko utrudnić.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak dbać o swojego psa i jakie rady podaje weterynaria, odwiedź ten poradnik weterynaryjny i poznaj blog weterynaryjny warty uwagi: https://ocw.com.pl/blog