pasy transportowe

Pasy transportowe wykorzystywane są do mocowania ładunków podczas ich przewożenia. Jak łatwo można się domyślić spełniają one ogromną rolę w czasie transportu. Dzięki nim ładunek pozostaje zabezpieczony w sposób solidny i stabilny sposób. Każdy, kto próbował takie pasy zakupić z pewnością zauważył, że są one maksymalnie różnorodne. Wobec tego wybór odpowiedniego modelu staje się prawdziwym wyzwaniem. Jak więc podjąć rozsądną decyzję zakupową?

Sprawdź czy pasy transportowe spełniają normy europejskie

Od pasów transportowych wymaga się wiele. Przede wszystkim muszą być to produkty niezawodne, by nie stwarzały one ryzyka, że ładunek ulegnie uszkodzeniu. Niemniej jednak od pasów transportowych zależy nie tylko bezpieczeństwo samego ładunku. Ich jakość warunkuje też ochronę życia oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Wobec tego zanim firma zakupi konkretny model pasów transportowych, powinna ona sprawdzić, czy spełniają one europejskie normy. W zakresie profesjonalnego zabezpieczania ładunków podczas transportu, najważniejsza staje się norma EN 12195-2, która jest jednocześnie gwarancją najwyższej jakości oraz bezpieczeństwa.

Pasy transportowe: jedno- czy dwuczęściowe?

Kolejną kwestia, którą trzeba uwzględnić przy zakupie pasów transportowych jest ich rodzaj. Można wyróżnić:

  • pasy transportowe dwuczęściowe,
  • pasy transportowe jednoczęściowe.

Pierwszy rodzaj jest jednym z najbardziej popularnych i występuje on praktycznie w każdej szerokości taśmy. Największą ich zaletą jest przede wszystkim wszechstronność- dopasują się one do każdego rodzaju ładunku. Zwykle stosuje się je do zabezpieczenia palet na samochodzie ciężarowym, ciężkich maszyn na lawetach, a nawet do mocowania okien. Są one wyposażone w dodatkowy napinacz. Do ich założenia wymagane są punkty zaczepienia.

Pasy jednoczęściowe z kolei, to pasy ściągające. Ten rodzaj pasów nie posiada dodatkowych haków, a co za tym idzie, do ich zamocowania nie potrzeba dodatkowych uchwytów czy punktów zaczepienia. Najprościej można powiedzieć, że te pasy transportowe działają na podobnej zasadzie, co świetnie nam znany pasek do spodni. Pasy transportowe jednoczęściowe opasują dany ładunek, a następnie są one razem spinane. Przydają się one np. podczas transportu różnych elementów konstrukcyjnych.

Wytrzymałość pasów transportowych

Wytrzymałość pasów transportowych to parametr, który należy dopasować idealnie do potrzeb przewożonego ładunku. Taśmy mogą gwarantować wytrzymałość na poziomie 3,2, 4 czy także i 5 ton. Warto pamiętać, że wytrzymałość pasów transportowych, jest również uzależniona od ich szerokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like