Czyste i wyjałowione powietrze w domu jest gwarancją zachowania zdrowia wszystkich domowników, dlatego warto o nie zadbać. Najlepszą metodą na skuteczną dezynfekcję pomieszczeń jest zastosowanie ozonatora, który w szybkim tempie oczyści powietrze oraz powierzchnie przedmiotów znajdujących się w dezynfekowanym wnętrzu ze szkodliwych bakterii, wirusów, roztoczy, grzybów, pleśni i innych alergenów.
Czym jest ozon i jakie ma właściwości?
Ozon jest alotropową odmianą tlenu składającą się z trójatomowych cząstek. W stanie naturalnym gromadzi się w stratosferze, gdzie tworzy warstwę ozonową, która chroni życie na naszej planecie przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ozon powstaje w trakcie wyładowań elektrycznych towarzyszących burzom. Kiedy wyjdziesz na spacer zaraz po burzy, powietrze ma specyficzny zapach – to przez ozon, którym jest ono wtedy nasycone.
Ozon jest silnym utleniaczem o intensywnym działaniu aseptycznym. Kiedy jego stężenie w pomieszczeniu osiągnie odpowiedni poziom, skutecznie niszczy niebezpieczne dla ludzkiego organizmu bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, roztocza oraz inne alergeny. Doskonale usuwa także nieprzyjemne zapachy. Jest on silnie trujący dla wszystkich organizmów żywych, które oddychają tlenem, dlatego podczas ozonowania nie można przebywać w dezynfekowanym pomieszczeniu.
W jaki sposób ozon niszczy bakterie i wirusy?
Ozon zabija drobnoustroje, ponieważ przenika przez ich otoczkę białkową, docierając w ten sposób do rdzenia kwasu nukleinowego. W wyniku tego procesu uszkadzane jest RNA tych drobnoustrojów. Kiedy stężenie ozonu jest odpowiednio wysokie, skutecznie niszczy ściany komórkowe bakterii, następnie ich błony cytoplazmatyczne, a na końcu strukturę DNA komórki. Taki mechanizm działania jest zawsze skuteczny, gdyż bakterie nie potrafią się na to uodpornić. W przypadku wirusów jego działanie przebiega nieco inaczej. Najpierw dociera do komórki zainfekowanej przez wirusa, następnie wchodzi w reakcję z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi jej błony komórkowej, dzięki czemu nadtlenki wnikają do jej wnętrza. Kiedy dostaną się do środka, hamują proces replikacji wirusa, co skutkuje zablokowaniem jego aktywności.
Jak działa ozonator powietrza?
Zasada działania ozonatora powietrza jest bardzo prosta. Urządzenie to generuje ozon, który ma silne właściwości aseptyczne. Ozonatory, które można nabyć np. w firmie Klimawent, składają się z generatora wysokiego napięcia oraz elektrod, na których występuje wyładowanie koronowe (niepełne). Kiedy dwuatomowe cząsteczki tlenu dostaną się w jego obszar, rozpadają się na tlen jednoatomowy, który zaraz po opuszczeniu tego miejsca łączy się z tlenem obecnym w powietrzu, tworząc z nim trójatomowe cząsteczki tlenu, czyli ozon.
Regularne ozonowanie pomieszczeń to najlepszy sposób na czyste i zdrowe powietrze, które jest wolne od niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy i pleśni. Wnętrza domu stają się dzięki ozonowaniu niemal sterylne. Ozonowanie jest szczególnie polecane dla osób z osłabioną odpornością (np. małych dzieci i seniorów), chorych na przewlekłe schorzenia płuc i układu oddechowego oraz alergików.