krople wody

Hydrofobizacja powierzchni często okazuje się niezbędna, a przynajmniej bardzo potrzebna. Jest to zabieg, który można wykonać na różnych podłożach. Cieszy się on dużym zainteresowaniem, ponieważ możliwe jest jego przeprowadzenie na wiele sposobów. Dzięki niemu na powierzchni powstaje specjalna powłoka, zapobiegająca zbieraniu się wody. W poniższym artykule tłumaczymy, na czym dokładnie polega hydrofobizacja powierzchni.

Zabieg to nic innego, jak naniesienie na wybraną powierzchnię specjalnych związków chemicznych, na których nie zbiera się woda. Są to substancje niepolarne, wyróżniające się tym, że powstaje na nich cienka powłoka, mająca za zadanie odpychać cząsteczki wody. Dzięki temu cała ilość wody, która spada na tak przygotowaną powierzchnię, skupia się w kropli, a następnie spada na skutek grawitacji czy podmuchów wiatru. Możliwe jest utworzenie powłoki bardziej lub mniej hydrofobowej.

Stopień hydrofobowości powierzchni jest określany przy pomocy kąta zwilżenia wody na danej powłoce. Taki kąt tworzy się przez powierzchnię oraz płaszczyznę, która jest styczna do powierzchni cieczy – tłumaczy pracownik firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych.

Sposoby przeprowadzania hydrofobizacji powierzchni

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele sposób na przeprowadzenie hydrofobizacji powierzchni. Jednym z nich jest malowanie – bardzo często jest ono wybierane, ponieważ można je wykonać sprawnie i bezproblemowo. Polega na pokrywaniu powierzchni odpowiednimi warstwami farb lub lakierów. Popularne okazuje się również naklejanie na powierzchnie folii, które produkuje się z hydrofobowych tworzyw sztucznych. Dobrym sposobem na wykonanie hydrofobizacji powierzchni jest również impregnacja. Ten sposób polega na wprowadzeniu do powierzchniowej warstwy materiału właściwie dobranych substancji hydrofobowych. Możliwa jest także bezpośrednia modyfikacja powierzchni, co odbywa się np., przez powierzchniowe topienie i szlifowanie materiałów.

Hydrofobizacji mogą być poddane różne powierzchnie, co sprawia, że ta metoda cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Najczęściej wykonuje się ją na metalach w celu zapobiegania ich korozji. Poza tym przydaje się na wielu tkaninach, skórach oraz drewnie. Na tych materiałach zabieg hydrofobizacji zapobiega przenikaniu wody do wnętrza. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, by hydrofobizację przeprowadzić na betonie, cegle, a także innych materiałach budowlanych. Dzięki temu nie ulegają one zawilgotnieniu i gniciu. Z kolei nałożenie odpowiednich preparatów na grunty sprawia, że nie nasiąkają i nie rozmiękają. Ostatnim materiałem, o którym warto wspomnieć, jest szyba – na niej też można wykonać hydrofobizację, która prowadzi do poprawy widoczności np. w czasie opadów deszczu. Dzięki zabiegowi woda szybciej jest odprowadzana z powierzchni szyb, co nie utrudnia widoczności.

You may also like