
Do niedawna w salach szkolnych i konferencyjnych korzystano wyłącznie z tablic kredowych albo suchościeralnych. Obecnie te tradycyjne rozwiązania są stopniowo zastępowane przez monitory interaktywne, czyli nowoczesne urządzenia wyświetlające, które umożliwiają interakcję z prezentowanymi treściami. Jak działają monitory interaktywne? Do czego się ich używa? I jakie są ich największe zalety?
Monitory interaktywne – działanie
Monitory interaktywne to zaawansowane urządzenia, które jednocześnie pokazują różnorodne treści i pozwalają na interakcje z nimi. Wyglądają jak duże telewizory z płaskimi ekranami, ale są znacznie bardziej nowoczesne, ponieważ mają wbudowane matryce z funkcją sterowania dotykowego – to dosłownie telewizory dotykowe ze szkłem hartowanym.
Mogą służyć do wyświetlania obrazów z laptopa, komputera OPS, a także działać samodzielnie – jeśli wbudowano w nie komputer (All-in-One). W zależności od modelu urządzenia obsługa odbywa się za pomocą dotyku dłoni lub specjalnego pióra. Ekrany multimedialne montuje się zazwyczaj bezpośrednio na ścianie albo na stabilnym stelażu.
Monitory interaktywne – wykorzystanie
Gdzie wykorzystuje się monitory interaktywne? W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w salach konferencyjnych i szkoleniowych, a czasami również w ośrodkach terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Ze względu na to, że mają wysoką rozdzielczość i jakość obrazu, da się na nich prezentować grafiki, animacje, odtwarzać dźwięki lub filmy oraz otwierać dokumenty tekstowe i zdjęcia. Można także wchodzić w interakcje ze wszystkimi treściami, np. zaznaczać najważniejsze punkty, rysować strzałki czy dopisywać informacje na bieżąco.
Co ważne, notatki stworzone na monitorze da się łatwo zapisać i przesłać mailem lub wydrukować, żeby uczniowie albo uczestnicy szkolenia mieli do nich dostęp.

Monitory interaktywne a tablice interaktywne
Na rynku dostępne są również tablice interaktywne. Czym różnią się od monitorów? Monitory to urządzenia, które mogą pracować niezależnie lub po podłączeniu do komputera, a tablice wymagają zastosowania projektorów. Projektory montuje się pod sufitem i ustawia tak, żeby wyświetlały obrazy na tablicach. W przypadku wykorzystania tablic trzeba więc zadbać o przynajmniej częściowe zaciemnienie pomieszczenia i uważać, aby nie wchodzić w wiązkę światła, bo wówczas rzuca się cień na prezentowane treści, co nie jest konieczne przy użyciu monitorów. Poza tym trzeba pamiętać, że tablice pokazują obrazy o niższej rozdzielczości niż monitory.
Monitory interaktywne – najważniejsze zalety
Jakie są najważniejsze zalety monitorów interaktywnych? Monitory do szkół pozwalają na:
– prezentowanie różnych multimediów – od grafik i zdjęć, przez wykresy i schematy, aż po filmy i muzykę,
– wchodzenie w interakcje z prezentowanymi treściami – pisanie i rysowanie,
– uzyskanie większego zainteresowania i zaangażowania w omawiane tematy – uczniowie chętniej oglądają informacje wyświetlane na ekranie niż prezentowane np. na tradycyjnych mapach,
– dostęp do internetu – wyszukiwanie treści bezpośrednio na stronach internetowych,
– udostępnianie stworzonych treści – zapisywanie i drukowanie albo wysyłanie ich mailem.
Chcesz kupić monitory do sal konferencyjnych albo szkół? Sprawdź ofertę AramiSklep: