Wyroby z tworzywa sztucznego są niezbędne w wielu branżach np. w budowniczej, transportowej, motoryzacyjnej i przemysłowej. Są one także wykorzystywane w życiu codziennym. Opakowania plastikowe są produkowane głównie z polietylenu czy polipropylenu. Właściwości tych surowców sprawiają, że wytworzone z nich produkty są lepsze od metalowych i szklanych odpowiedników.
Formowanie wtryskowe
Metoda wtryskowa polega na cyklicznym procesie, który wykonuje się na specjalnej maszynie zwanej wtryskarką. Materiał w postaci małych granulek lub krajanki podawany jest poprzez podajnik do ogrzewanego cylindra wtryskarki. To właśnie tam pod wpływem wysokiej temperatury materiał ulega uplastycznieniu, dzięki czemu może być wtryskiwany pod ciśnieniem przez dyszę i tuleję do formy, w której się ochładza i zestala. Po zakończeniu procesu i otwarciu formy można wyciągnąć gotowy produkt, który już zazwyczaj nie wymaga żadnych wykańczających obróbek tworzywa sztucznego. Formowanie wtryskowe jest jednak opłacalne dopiero przy produkcji wielkoskalowej.
Prasowanie tłoczne tworzyw sztucznych
Prasowanie to obróbka tworzyw sztucznych polegająca na cyklicznym wprowadzaniu tworzywa do zamkniętego gniazda formującego. Materiał ten uplastycznia się, stapia, a następnie utwardza i zestala. Forma prasownicza składa się z dwóch części:
- stempla, nadającego wyprasce kształt wewnętrzny
- matrycy, nadającej jej kształt zewnętrzny.
Prasowanie tłoczne tworzyw sztucznych może przebiegać na gorąco (uplastycznianie lub utwardzanie zachodzą pod wpływem ciepła z zewnątrz) lub na zimno (wszystkie fazy przebiegają bez doprowadzenia ciepła z zewnątrz).
W procesie produkcji wielu wyrobów plastikowych korzystamy z regranulatu. W ten sposób dajemy przykład innym firmom, pokazując, że nie trzeba produkować plastiku, by tworzyć wysokiej jakości wyroby plastikowe – dodaje w rozmowie przedstawiciel firmy Rodło z Bytomia.
Walcowanie tworzyw sztucznych
Walcowanie jest jedną z popularniejszych metod obróbki tworzyw sztucznych. Proces walcowania polega na ciągłym przeprowadzaniu uplastycznionego tworzywa przez stale obracające się walce, tarcze, rolki lub przemieszczające się względem siebie narzędzia płaskie. Po schłodzeniu wyroby z tworzywa sztucznego są gotowe do użycia. Dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie pasm tworzyw o różnej grubości. Często dla zwiększenia efektu mieszającego obydwa walce obracają się z różną prędkością. Zaletą walcowania jest duża wydajność i niewielki udział pracy.