basen

Witamina C znana jest przede wszystkim jako środek stosowany w medycynie, łagodzący przeziębienia i podnoszący odporność. To jednak nie jej jedyne działanie. Coraz więcej osób mówi się o witaminie C jako skutecznej metodzie na oczyszczanie basenu. Jak jest naprawdę? Czy witamina C i kwasek cytrynowy dezynfekują wodę basenową i usuwają z niej glony?

Witamina C do basenu – czy to dobry pomysł?

Posiadanie basenu to marzenie wielu osób. Basen we własnym ogrodzie pozwala na relaks, bez potrzeby wyjazdu nad morze czy jezioro. Należy jednak pamiętać, że baseny wymagają regularnej pielęgnacji, woda musi być czyszczona za pomocą odpowiednich środków. W sklepach dostępna jest chemia basenowa, ale sporo osób sięga po witaminę C oraz kwasek cytrynowy do basenu jako skuteczne środki do uzdatniania wody. Kwas l-askorbinowy ma działanie antyoksydacyjne, dlatego redukuje ilość zawartego w wodzie żelaza. Na skutek dodania do basenu witaminy C, woda zmienia kolor z zielonej na białą lub staje się przezroczysta. Niestety, nie oznacza to, że kwas l askorbinowy usuwa żelazo, ale tylko sprawia, że przez pewien czas staje się niewidoczne. Osoby, które chcą szybko pozbyć się zielonej wody, mogą zastosować kwas askorbinowy lub kwasek cytrynowy w ilości 50-70 mg witaminy C na 1 m3 wody. Po zastosowaniu kwasu askorbinowego woda sprawia wrażenie czystej, ale efekt szybko mija. Efekt czystego basenu jest jednak krótkotrwały, woda szybko staje się znów zielona lub brązowa. Dodanie witaminy C  zmienia pH wody, obniża poziom chloru, a to powoduje konieczność zastosowania preparatów podnoszących alkaliczność.  Badania dowodzą, że kwas l-askorbinowy może zwiększać ilość zanieczyszczeń organicznych w wodzie. Warto o tym pomiatać i poszukać innych sposobów na pielęgnacje basenu.

Co zamiast witaminy C?

Witamina c do basenu nie jest najlepszym pomysłem. Może być stosowana sporadycznie, jedynie jak jako dodatek do innych, profesjonalnych środków. Stosowanie jej samodzielnie do oczyszczania wody basenowej może przynieść więcej szkody niż pożytku. W sklepach dostępne są różnego rodzaju środki chemiczne do basenów np. chlor, aktywny tlen, flokulanty, które mają potwierdzone właściwości i skutecznie walczą z glonami i innymi zanieczyszczeniami. Dobrze dobrana chemia basenowa oczyszcza, dezynfekuje oraz uzdatnia wodę. Dzięki temu woda ma odpowiednią kwasowość, przebywanie w basenie jest bezpieczne. Profesjonalne preparaty ograniczają rozwój glonów oraz namnażanie bakterii. Niezbędna jest również stała filtracja, która pomaga utrzymać zbiornik w czystości.

Witamina C nie powinna być stosowana do oczyszczania basenów i usuwania zielonej wody. Jest wiele innych preparatów, które szybko i skutecznie likwidują zanieczyszczania, występujące w wodzie.  Myślenie, że kwas askorbinowy lub kwasek cytrynowy mogą zastąpić inne środki, jest błędne. Stosowanie witaminy C może doprowadzić do silnego zanieczyszczenia wody basenowej, a przecież nie o to chodzi.

You may also like