domek

Powierzchnia a ogrzewanie

Jednymi z najpopularniejszych w ostatnich czasach nieruchomościami są te, które mają około 120 metrów kwadratowych. Pod względem powierzchni są zupełnie wystarczające dla jednej rodziny, a dzięki niej budowa domu nie jest tak droga, a co za tym idzie również ogrzewanie mniejszego domu jest znacznie korzystniejsze cenowo niż nieruchomości 200-300 metrowe. Zatem jakie aktualnie odnawialne źródła energii są najbardziej opłacalne?

Pompa ciepła

Coraz popularniejsze ostatnio rozwiązanie czyli pompa ciepła będzie idealnym wyborem do domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Taki metraż pozwoli na swobodną pracę pompy ciepła i przy niewielkim zużyciu energii spokojnie nagrzeje niewielki budynek. Warto również pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, ponieważ połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką znacznie nam ograniczy koszta zużycia energii do ocieplania domu, a do 120 metrowego budynku instalacja ta nie musi być wcale duża, by była efektywna – dodatkowo będzie ona swoistym magazynem energii.

Cena założenia pompy ciepła i fotowoltaiki oczywiście jest dużo wyższa niż jest to w przypadku ogrzewania na paliwo stałe, jednak inne rodzaje ogrzewania to nie tylko koszt założenia, ale również spory koszt eksploatacji rocznej. W przypadku zaś fotowoltaiki i pompy ciepła płacimy dużo za instalacje, jednak bardzo często, szczególnie przy powierzchni domu 120 metrów kwadratowych, jest to wystarczająca instalacja, by w niektóre miesiące nawet za ogrzewanie domu i wody nie płacić. Błędem jest myślenie, że pompa ciepła to fanaberia ekologów i jest nieopłacalna, bo jest dokładnie odwrotnie – nie dość że jest to opłacalny sposób ogrzewania to wpływa także pozytywnie na czyste powietrze.

Ogrzewanie paliwem stałym 

Jednym z tańszych pod względem eksploatacji i montażu instalacji ogrzewania jest nadal ogrzewanie węglem, drewnem, ekogroszkiem czy pelletem. Najtaniej z tych paliw wychodzi węgiel, jednak ma on negatywny wpływ na środowisko i coraz częściej się od niego odchodzi. Pellet jako bardziej ekologiczne źródło energii jest tylko nieco droższe od węgla. W porównaniu jednak do instalacji fotowoltaicznej z pompą wody – paliwa stałe w tym gaz są podatne na zmiany cen, co widać po gazie w 2022 roku, kiedy jego cena wzrosła nawet o kilkaset %. Wiele nieruchomości generuje teraz ogromne rachunki za ogrzewanie a co za tym idzie wielu przedsiębiorców przez to bankrutuje.   Węgiel jednak jest wydobywany w Polsce i stanowi w miarę bezpieczne źródło energii. Tak samo pellet – jest on podatny na zmiany wartości, jednak nie są one tak drastyczne jak w przypadku gazu. Jeśli by posegregować według kosztów powyższe źródła energii to najtaniej wyjdzie węgiel, jednak potrzebuje on dużej obsługi, czyszczenia kotłowni i komina znacznie częściej. Nieco droższy będzie ekogroszek, jednak bardziej ekologiczny i łatwiejszy w opale. 20-30% droższy będzie pellet, jednak ma on znacznie większą wydajność, więc bardzo często koszty roczne wychodzą na tyle samo. Jest on znacznie wygodniejszy pod względem czyszczenia, ponieważ ekogroszek zostawia około 1/5 popiołu. Pellet jednak jest coraz chętniej wybierany przede wszystkim ze względu na ekologię, ponieważ jest bardziej neutralny dla środowiska niż ekogroszek.

You may also like