flaga

Druk wielkoformatowy, wykorzystywany na masową skalę m.in. w reklamie, wywołuje wiele kontrowersji związanych z wpływem na środowisko naturalne. Wynika to m.in. z faktu, że ogromne ilości banerów reklamowych, flag, poszyć namiotów czy wydruków na ścianki reklamowe powstają na materiałach z PVC i są drukowane toksycznymi atramentami. Pokazujemy, że można i warto zacząć korzystać z ekologicznych komponentów.

Atramenty, zamiennie nazywane tuszami, które służą do przygotowywania wydruków reklamowych, to grupa bardzo zróżnicowanych chemicznie preparatów. Dlatego nie może być jednej odpowiedzi na pytanie o ich wpływ na środowisko naturalne. Niektóre wydruki wydzielają drażniące zapachy i są tak toksyczne, że nie nadają się do eksponowania w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak można przygotować banery reklamowe, flagi firmowe czy wydruki na ścianki pop-up w sposób całkowicie bezpieczny. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru komponentów.

Czym różnią się toksyczne i ekologiczne tusze do drukarek?

Używane w drukarkach cyfrowych tusze składają się z substancji barwiącej, spoiwa i rozpuszczalnika. Wszystkie dostępne na rynku tusze można podzielić na barwnikowe i pigmentowe. Barwniki rozpuszczają się w roztworze, natomiast pigmenty to mocno rozdrobnione substancje o określonym kolorze, które tworzą zawiesinę w tuszu wodnym lub bezwodnym. W kontekście toksyczności najważniejszy jest podział tuszy ze względu na rodzaj rozpuszczalnika:

  • tusze wodne – są praktycznie neutralne dla środowiska naturalnego (wyłączywszy te, które zawierają domieszkę rozpuszczalników organicznych) – ich największą wadą jest niska trwałość gotowych wydruków: aby przedłużyć czas eksploatacji, konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci laminowania lub pokrywania transparentnymi lakierami,
  • tusze solwentowe hard, mild i eko – najtrwalsza i najbardziej toksyczna odmiana tuszu do drukarek, która zawiera szkodliwy cykloheksanol – jego procentowy udział decyduje o sile negatywnego oddziaływania tuszu na środowisko naturalne: najwięcej toksycznego rozpuszczalnika zawierają twarde solwenty, natomiast ekosolwent jest całkowicie neutralny, ponieważ cykloheksanol został w nim zastąpiony nieszkodliwym kwasem mlekowym,
  • tusze UV – łączą w sobie cechy atramentów wodnych i twardego solwentu: są całkowicie nietoksyczne, a jednocześnie tworzą bardzo trwałe nadruki na wszystkich popularnych podłożach – tusz UV zawiera cząsteczki polimerów, które ulegają utwardzeniu pod wpływem światła i tworzą na drukowanej powierzchni cienką warstwę twardego, odpornego na uszkodzenia plastiku.

Jak drukować ekologicznie?

Ekologiczny druk to nie tylko tusze wodne i utwardzane promieniowaniem UV, lecz także odpowiednio dobrane materiały do druku. Kluczową sprawą jest ograniczenie stosowania PVC. Polichlorek winylu sam w sobie nie jest toksyczny, natomiast używane do jego produkcji plastyfikatory mają bardzo negatywny wpływ środowisko i ludzkie zdrowie. Toksyny mogą uwalniać się m.in. w momencie spalania materiałów z PVC. 

O alternatywach dla materiałów z udziałem polichlorku winylu mówi ekspert reprezentujący producenta banerów reklamowych DisplayPlanet: Naszym klientom proponujemy korzystanie z materiałów do druku, które są wolne od PVC. Oferujemy odpowiedniki siatek mesh oraz mocne i lekkie materiały tekstylne wykonane z poliestru. Część z nich powstaje z przetworzonych butelek PET, co znacznie obniża ślad węglowy gotowych produktów. Korzystając z ekologicznych komponentów przy tworzeniu wydruków reklamowych, nasi klienci mogą wnieść wkład w dzieło zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przyczynić się do spowolnienia zmian klimatycznych.

Warto podkreślić, że wybierając nietoksyczne tusze i materiały do druku wolne od PVC, nie musisz rezygnować z najwyższej jakości i trwałości reklam. Korzystanie z materiałów ekologicznych przy druku reklamowym jest przejawem społecznej odpowiedzialności biznesu. To działanie wysoce etyczne, które ma też dużą wartość marketingową.

You may also like