Kominek w domu jest doskonałym sposobem na ogrzanie pomieszczenia. Może stać się także dodatkowym źródłem ciepła w całym domu. Kominek stanowi także ważny element dekoracyjny, który wprowadza do aranżacji ciepło oraz domową atmosferę. Wnętrze nawet o minimalistycznym wystroju stanie się dzięki niemu przytulniejsze. Czy kominek zarezerwowany jest tylko dla właścicieli domów prywatnych? Jaki kominek wybrać, aby cieszyć się przytulną i miłą atmosferą w chłodne zimowe wieczory?
Kominek jako dodatkowe źródło ogrzewania
Kominki zasilane paliwem stałym mogą stanowić dodatkowe źródło ogrzewania, kiedy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął lub gdy nie chcesz jeszcze uruchamiać głównego źródła ogrzewania w domu.
Niezależnie od rodzaju wybranego kominka, każdy z nich podniesie temperaturę we wnętrzu, w którym się znajduje. Jeśli jednak chcesz dystrybuować ciepłe powietrze z kominka także do innych pomieszczeń, najlepszym wyborem jest kominek z wkładem zamkniętym. Najczęściej jest zasilany drewnem, a do jego rozpalenia przyda Ci się rozpałka do kominka. Zamknięty wkład sprawia, że ogień jest lepiej zabezpieczony, a samo paliwo spala się znacznie wolniej. Możesz go podłączyć do systemu wentylacji i doprowadzić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Za jego pomocą możesz nawet ogrzać wodę. Należy jednak zaznaczyć, że dobrze spełnia swoją funkcję jako dodatkowe źródło ciepła.
Najłatwiejszy w montażu jest za to kominek żeliwny, tzw. koza, którą możesz zasilać drewnem lub nawet węglem. Ten typ kominka jednak nie można podłączyć do ogólnej dystrybucji ciepłego powietrza w domu. Ogrzejesz nim tylko pomieszczenie, w którym się znajduje.
Kominek – estetyczny dodatek do wnętrza
Jeśli szukasz kominka, który ma przede wszystkim ocieplić aranżację wnętrza, doskonałym pomysłem są coraz popularniejsze biokominki zasilane biopaliwem. Dużym plusem tego modelu jest możliwość zainstalowania go także w mieszkaniach. Spalanie biopaliwa nie wymaga podłączenia do systemu wentylacyjnego, jak ma to miejsce w piecach zasilanych na brykiet czy drewno. Podczas procesu spalania wytwarza się jedynie para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla, który nie zagraża mieszkańcom. Dzięki biokominkom także mieszkańcy bloków mogą cieszyć się z przytulnej aranżacji i żywego ognia ocieplającego aranżację.
Jeśli swój salon utrzymujesz w surowym industrialnym stylu lub minimalistycznym skandynawskim, doskonałym dodatkiem stanie się także popularna, żeliwna koza. Kominek sam w sobie stanie się wyraźną dekoracją wystroju. Warto jednak pamiętać, że widok na ogień jest w takich kominkach mocno ograniczony.
Kominek w domach i mieszkaniach wprowadzi do aranżacji ciepłą atmosferę. Podniesie także temperaturę powietrza, dzięki czemu stanie się dodatkowym źródłem ogrzewania. W domach z możliwością podłączenia kominka do systemu wentylacyjnego, za jego pomocą możesz ogrzać także inne pomieszczenia czy nawet wodę. Koniecznie dobierz rodzaj kominka do aranżacji pomieszczenia i możliwości swojego domu lub mieszkania.