W sezonie letnim, czyli głównie podczas wakacji i wiosennych wypadów na terenach, na których jest większa wilgotność, czyli głównie w okolicach rzek i jezior, dużym problemem, który znacznie utrudnia wypoczynek są komary. Ich ukąszenia potrafią być bardzo nieprzyjemne i wiązać się np. z uczuciem swędzenia i pieczenia. Żeby zapobiec związanym z tym problemom, warto jest znać kilka sposobów na to, żeby skutecznie odstraszać komary i zapobiegać ich ukąszeniom oraz jak najbardziej zminimalizować ich nieprzyjemne objawy.
Dlaczego ukąszenia komarów mogą być tak problematyczne?
Komary są często największą zmorą wczasowiczów. Ich największa aktywność jest w godzinach porannych oraz wieczorami i nocą. Wtedy to siedząc np. przy grillu lub nad jeziorem ma się z nimi największe problemy. Komary swoich żywicieli lokalizują i wychwytują po temperaturze ciała oraz po zapachu. Są w stanie np. wykryć znajdujący się w ludzkim pocie kwas mlekowy oraz będący częścią wydychanego powietrza dwutlenek węgla. Żeby nieco zagłuszyć możliwość lokalizacji komarom, warto jest stosować dostępne głównie w aptekach preparaty, które je odstraszają. Ich działanie opiera się przede wszystkim na tłumieniu charakterystycznych zapachów.
A dlaczego komary w ogóle kąsają? Interesuje je nasza krew. Na polowanie na ludzi wyruszają wyłącznie samice komarów, które starają się zdobyć pożywienie dla rozwijających się jaj. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
W trakcie ukąszenia samica komara wprowadza do skóry człowieka swoją ślinę, która ma zadanie rozrzedzenia krwi żywiciela i nieco ułatwić jej wysysanie. W ślinie niestety znajdują się też silne enzymy, które wywołują stanowiące największy problem dla człowieka reakcje uczuleniowe. W ich wyniku w trakcie kilku godzin w miejscu ukąszenia na skórze pojawia się zaczerwienienie i charakterystyczny bąbel, który może się utrzymywać nawet przez kilka kolejnych dni.
Jakie są dostępne w aptekach preparaty łagodzące skutki ukąszeń komarów?
Na szczęście obecnie w aptekach można znaleźć wiele rodzajów preparatów, które przynoszą szybką ulgę po ukąszeniach komarów. Farmaceuci najczęściej zalecają stosowanie preparatów, które są w stanie blokować wydzielania histaminy oraz preparaty na ukąszenia komarów, które działają na bazie hydrokortyzolu. Innym rodzajem preparatów aptecznych są też różnego rodzaju spraye, które mają za zadanie łagodzić świąd po ukąszeniach. Bardzo skuteczne w działaniu są też preparaty, które całkowicie bazują na naturalnych składnikach i mają w składzie np. wyciąg z rumianku, mentol czy olejek z drzewa herbacianego. One także są w stanie zmniejszać odczuwany ból i swędzenie oraz pielęgnować podrażnioną skórę.
Z kolei u dzieci warto jest stosować specjalne plastry na ukąszenia, które poza łagodzeniem związanych z nimi objawów, tworzą też na nich swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami.