Ważenie karpia stanowi wisienkę na torcie udanej zasiadki i pozwala poznać dokładną wagę złowionego okazu. Wbrew pozorom procedura ważenia jest dość skomplikowana i wymaga umiejętnego zastosowania kilku podstawowych akcesoriów, więc początkującym karpiarzom może wydawać się trudna. Jak zatem ważyć karpia krok po kroku, w co trzeba się zaopatrzyć i jaką wagę wybrać? Sprawdźmy!
Ile może ważyć karp?
Karp jest potężną i wzbudzającą szacunek rybą słodkowodną, która w sprzyjających warunkach może przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie stale rośnie, osiągając około metra długości i wagę oscylującą w zakresie 15–30 kilogramów (w warunkach naturalnych). Największa złowiona na wędkę ryba ważyła – uwaga – 51,20 kg i mierzyła 112 cm! Ten imponujący wynik pewnie trudno będzie pobić, ale zawsze warto próbować. By przekonać się, ile dokładnie waży złowiony okaz i jak bliski jest aktualnego rekordu, trzeba koniecznie wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do ważenia.
Od złowienia do ważenia – procedura krok po kroku
Zanim zarzucimy wędkę, skorzystajmy z porady doświadczonych karpiarzy i przygotujmy cały niezbędny po złowieniu ryby sprzęt, by później nie szukać go gorączkowo z karpiem szamoczącym się w podbieraku. Co trzeba mieć pod ręką? Oczywiście wędkę, hak (najlepiej bezzadziorowy) oraz podbierak karpiowy. Do samego ważenia przyda się natomiast:
- waga karpiowa,
- mata lub kołyska karpiowa,
- worek do ważenia karpi,
- trójnóg do ważenia ryb.
Dobrze jest zawczasu przygotować również aparat fotograficzny, by uwiecznić swoją zdobycz.
Matę karpiową warto rozłożyć w pobliżu brzegu, a na niej umieścić worek do ważenia tak, by od razu łatwo włożyć do niego rybę prosto z podbieraka. Gdy to zrobimy, worek zapinamy i zawieszamy na haku wagi. Precyzyjny pomiar umożliwi trójnóg, na którym podwiesza się wagę, ale można obejść się również bez niego. Ważoną rybę warto sfotografować, a następnie można ją wypuścić. Jeśli zamierzamy to zrobić, trzeba zadbać, by cała procedura trwała jak najkrócej i odbywała się w sposób przyjazny dla karpia.
Jaką wagę karpiową wybrać?
W sprzedaży, np. w internetowym sklepie karpiowym RK Baits, znajdziemy zarówno wagi zegarowe, jak i elektroniczne. Te pierwsze opierają się na mechanizmie sprężynowym, a wskazówka pokazuje wynik. Wagi elektroniczne są wyposażone w podświetlany wyświetlacz, umożliwiają także zapisywanie wyników i mierzenie ryby. Funkcjonalne wagi mają przydatną opcję tarowania, są precyzyjne (do 100 gramów) i solidnie wykonane, by mogły przetrwać trudne warunki panujące w czasie połowu.