Przechowywanie węża ciśnieniowego, kiedy nie jest on używany, nie jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele niebezpieczeństw, które mogą spowodować, że ulegnie on uszkodzeniu. Bardzo często węże składowane są w jednym miejscu bez odpowiedniego zabezpieczenia, przez co ocierają się o inne przedmioty. W konsekwencji może to doprowadzić do powstania otworu, przez który ciecz lub gaz będzie się uwalniać. Warto więc dowiedzieć się jak robić to prawidłowo.
W jaki sposób wykorzystuje się węże ciśnieniowe?
Typowy wąż ciśnieniowy składa się z rury wewnętrznej i rury zewnętrznej, otoczonej gumową lub plastikową powłoką w celu ochrony oraz ułatwienia chwytania. Rura wewnętrzna jest połączona ze sprężarką powietrza lub zbiornikiem sprężarki. Odpowiadają one za dostarczanie powietrza niezbędnego do zasilania urządzeń pneumatycznych, a transportowanego wężem ciśnieniowym.
Węże ciśnieniowe można znaleźć na placach budowy, aby zapobiec erozji gleby i na farmach, aby utrzymać zwierzęta w kojcach. Są również używane w niektórych fabrykach do regulacji ciśnienia hydrostatycznego w maszynach.
W jaki sposób przechowywać węże ciśnieniowe?
Węże ciśnieniowe wymagają niewielkiej uwagi ich użytkownika, aby działały prawidłowo przez długi czas. W trakcie ich używania konieczne jest odpowiednie podłączenie. Jeżeli zostaną one błędnie przymocowane, to bardzo szybko oderwą się od maszyny, co może wygenerować dodatkowy koszt.
Należy je również odpowiednio zabezpieczyć wówczas, kiedy nie są używane. Węże ciśnieniowe najlepiej nawinąć na specjalny bęben, który zagwarantuje im odpowiednie ułożenie, dzięki temu nie dojdzie do mikropęknięć, co wykluczy je z użytkowania. Warto także znaleźć przestronne miejsce, gdzie nie ma dużego ruchu, ponieważ każde otarcie ostrzejszego przedmiotu o węże wpłynie negatywnie na ich trwałość. Istotną cechą węża jest elastyczność. Aby ją utrzymać, należy unikać wystawiania produktu na intensywne nasłonecznienie.
Jak dbać o węże ciśnieniowe?
Podstawową zasadą dbania o węże ciśnieniowe, jest używanie ich zgodnie z przeznaczeniem. To w głównej mierze spowoduje, że będą służyć przez długi czas. Dodatkowo warto raz na jakiś czas wykonać ich serwis, gdzie doświadczony pracownik takiego zakładu jak na przykład J.J. Krupiński, obejrzy węże i oceni czy należy wykonać prace naprawcze.
Dodatkowo warto zadbać o środowisko, w jakim będzie się ich używać. Im mniej ostrych lub chropowatych przedmiotów w okolicy tym lepiej dla węża. Zdarza się, że kiedy jego część leży na porowatej powierzchni dochodzi do otarć, a w konsekwencji do mikropęknięć.