Jak recyklingować opakowania kosmetyczne w domu?

Recykling opakowań po kosmetykach jest bardzo ważnym kierunkiem w ochronie środowiska. Niestety nie każdy tym pamięta. Nie zawsze łatwo jest poddać recyklingowi opakowania po kosmetykach. Wiele z nich jest wykonanych z plastiku, kartonu, a jeszcze inne są połączeniem kilku materiałów. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby mieć pewność, że Twoje produkty są poddawane recyklingowi w sposób odpowiedzialny i prawidłowy.

Wybieraj ekologiczne opakowania przy zakupie

Szukaj produktów, które są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub ulegających biodegradacji, takich jak karton lub papier. Materiały te są łatwiejsze do recyklingu niż plastik. Wybieraj produkty, które łatwo poddają się recyklingowi. Podczas zakupów szukaj opakowań, które są wyraźnie oznaczone symbolem recyklingu. Trzy strzałki w trójkącie oznaczają, że dany produkt może być poddany recyklingowi w ramach większości programów zbierania odpadów. Jeśli nie widać symbolu recyklingu, szukaj innych wskazówek na opakowaniu, takich jak “Wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu”lub “Zawartość pochodząca z recyklingu”.

Zapoznaj się zasadami recyklingu poszczególnych opakowań kosmetycznych

Pomoże to zmniejszyć ilość odpadów, które tworzysz i zmniejszyć ilość recyklingu, który musi być wykonany.

Pudełka po kremach, paletach do cieni do powiek i inne kosmetyki w plastikowych opakowaniach

Są często wykonane z kartonu, ale mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego, czy nawet metalu. Najczęściej jednak jest to plastik, dlatego po umyciu z resztek kosmetyku należy wrzucić pudełko po kremie do pojemnika na plastik.

Chusteczki do makijażu

Wyjmij chusteczki z opakowania i wrzuć je do zwykłego kosza. Plastikowa folia i kartonik również mogą zostać poddane recyklingowi.

Serum i olejki

Są najczęściej w butelkach plastikowych lub szklanych. Łatwo je więc dobrze zrecyklingować, jednak pamiętaj o wylaniu ewentualnych resztek produktów. Zakrętki od buteleczek mogą być wykonane z innego materiału, dlatego warto je oddzielić. Opakowania szklane wrzuć do pojemnika na szkło kolorowe. Butelki airless zawierają dodatkowo pompkę, która może być wykonana z innego materiału niż sama butelka (głównie z plastiku), dlatego warto pamiętać rozdzieleniu poszczególnych części.

Opakowania często są plastikowe lub aluminiowe. Możesz poddać recyklingowi oba rodzaje opakowań, ale pamiętaj, aby najpierw usunąć różdżkę tuszu do rzęs. Możesz je również wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Opakowania aluminiowe można wrzucać do pojemnika na metal.

Przed wyrzuceniem opakowania umyj je lub usuń pozostałości kosmetyku

Jest to ważne, aby upewnić się, że nie zanieczyszczą one innych odpadów. Płynne kosmetyki możesz wylać do kanalizacji, a opakowania po kremie można łatwo umyć. Jeśli jednak nie masz jak usunąć pozostałości po kosmetyku, warto je wrzucić do odpadów zmieszanych. Szklane buteleczki łatwo umyć w środku, dlatego warto o tym pamiętać. Opakowanie Airless (które znajdziesz w hurtowni https://meping.pl/pl/178-butelki-typu-airless) składa się głównie ze szkła, łatwo ulegają recyklingowi. Znajdziesz również informacje odnośnie recyklingu na opakowaniu kosmetyku.

Zgniataj opakowanie, jeśli to możliwe

Ułatwi to firmie zajmującej się gospodarką odpadami oddzielenie opakowania od innych rodzajów odpadów. Zmniejszy to również wielkość śmieci, dzięki czemu zużyjesz mniej plastikowych toreb ba śmieci, co również przyczyni się do ochrony środowiska.

You may also like