Odbudowa utraconych naturalnych zębów z zastosowaniem implantów stomatologicznych to najczęściej zalecana metoda. Daje ona po prostu najwięcej korzyści i oprócz przywrócenia idealnej estetyki uśmiechu pozwala również na pełną odbudowę funkcjonalności układu żucia. Obecnie w klinikach stomatologicznych stosowanych jest kilka rodzajów implantów. Najważniejszy podział dzieli te elementy na implanty jedno- i dwufazowe. W artykule przedstawiamy dokładną charakterystykę obu rodzajów implantów i tłumaczymy, jakie są ich zalety i wady.
Czy warto jest odbudowywać uzębienie z zastosowaniem implantów zębowych?
Zanim jednak dokładniej opiszemy dostępne rodzaje implantów stomatologicznych, najpierw odpowiemy na pytanie, czy i dlaczego warto je stosować przy odbudowie utraconych zębów. A zalet stosowanie implantów stomatologicznych w odbudowie uzębienia jest bardzo dużo. Oprócz wskazanych we wstępie możliwości idealnego przywrócenia estetyki uśmiechu i funkcjonalności układu żucia, wszczepiony implant zębowy zapobiega również powstaniu wielu negatywnych zmian w jamie ustnej. W wyniku utraty naturalnych zębów dochodzi np. do atrofii, czyli procesów zanikowych kości. Wszczepienie implantów te procesu hamuje. Implant zastępuje bowiem korzeń zęba i dzięki temu procesy regeneracyjne kości żuchwy lub szczęki, zamiast wokół korzenia zęba, odbywają się wokół wszczepionego implanta.
Dużą zaletą odbudowy nawet pojedynczych zębów z zastosowaniem implantów stomatologicznych jest też to, że w przypadku powstania pojedynczej luki w uzębieniu sąsiadujące z nią zęby automatycznie zaczną się w jej kierunku pochylać. To sprawi, że dojdzie do rozwoju wady zgryzu. Zastąpienie utraconego zęba implantem skutecznie ten proces zahamuje.
Rodzaje implantów zębowych
W odbudowie utraconych naturalnych zębów stosuje się kilka rodzajów implantów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach:
Według podstawowego podziału implanty zębowe dzielimy ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Mamy więc przede wszystkim implanty wykonane z tytanu i implanty ceramiczne, czyli cyrkonowe. Podział rodzajów implantów uwzględnia jednak także rodzaje implantów ze względu na rodzaj metody wszczepu. Wyróżniamy implanty jednofazowe, czyli natychmiastowe, oraz implanty dwufazowe, których wszczepienie może trwać nawet kilka miesięcy.
Co to są implanty jednofazowe – jakie są ich zalety i wady?
Stosując implanty jednofazowe możliwe jest znaczne ograniczenie ingerencji chirurgicznej w struktury jamy ustnej. Cały zabieg trwa bowiem zaledwie jedną wizytę w gabinecie stomatologicznym. Implant jednofazowy to połączona śruba z gwintem. Taka konstrukcja sprawia, że w celu przymocowania do implantu stomatologicznego korony protetycznej, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego łącznika. Dużą zaletą takiej budowy implanta jest to, że brak dodatkowego łącznika eliminuje ryzyko poluzowania poszczególnych części implanta oraz gromadzenia się między łączeniami bakterii. Po wszczepieniu implanta jednofazowego do zębodołu od razu można zamocować do niego koronę protetyczną. Jest to bardzo wygodne dla pacjentów, którzy dzięki temu nie muszą kilka razy przychodzić do gabinetu w celu odbudowy zęba.
Implanty jednofazowe mają jednak także wady. Największą z nich jest to, że nie zawsze mogą zostać zastosowane. Żeby dopuścić pacjenta do zastosowania tej metody odbudowy zęba, niezbędne jest najpierw sprawdzenie stanu kości i tego, czy nie występują żadne choroby przyzębia. Implanty jednofazowe są również nieco bardziej skomplikowane do stosowania. Zabieg wszczepienia implanta wymaga dużo większej precyzji.
Charakterystyka implantów dwufazowych
Częściej stosowane są implanty dwufazowe. Ich zastosowanie wymaga kilku wizyt w gabinecie – w trakcie pierwszej wizyty w celu wszczepienia implanta, w trakcie drugiej w celu zastąpienia zastosowanej wcześniej śruby zamykającej śrubą gojącą, a w trakcie trzeciej w celu założenia korony protetycznej lub innej zamykającej implant nadbudowy. Cały proces leczenia z zastosowanie implantów dwufazowych trwa od 3 do 6 miesięcy. Dużą zaletą tego rodzaju implantów zębów jest to, że w ich przypadku zapewnione są lepsze warunki integracji implantu z kością. Oprócz tego w przypadku powstania jakiegoś uszkodzenia, taki implant i połączone z nim elementy są dużo łatwiejsze do naprawy.