aparat

Leczenie ortodontyczne pozwala pacjentom pozbyć się wad zgryzu i cieszyć się pięknym, idealnie równym uzębieniem. Na takie efekty trzeba jednak poczekać kilka, czasem kilkanaście miesięcy – w tym okresie bardzo ważne jest oczywiście utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. I choć higiena zębów z aparatem ortodontycznym jest nieco bardziej złożona, to jednak m.in. dzięki nowoczesnym akcesoriom nie musi stwarzać problemów.

Z tekstu dowiesz się:

  • z jakich akcesoriów powinien się składać zestaw do higieny aparatu ortodontycznego,
  • jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego stałego i ruchomego.

Leczenie wad zgryzu wymaga od pacjenta bardzo dokładnego, systematycznego dbania o higienę – zarówno zębów i jamy ustnej, jak i samego aparatu. Dlaczego? Otóż jeśli na zębach znajduje się aparat ortodontyczny, higiena jest dość mocno utrudniona – aparat zasłania część zębów, resztki jedzenia mogą pozostawać pod aparatem i pomiędzy drutami. Jeśli nie będą one usuwane, pacjent może zacząć się borykać zarówno z problemem nieświeżego oddechu, jak i zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy. Na niedokładnie oczyszczanych zębach odkłada się też płytka nazębna, co niestety może mieć też wpływ na rozwój chorób przyzębia. Dlatego higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym musi być wyjątkowo dokładna.

Zestaw do higieny aparatu ortodontycznego – co powinien zawierać?

Przy codziennej higienie zębów z aparatem ortodontycznym zwykła szczoteczka może się okazać niewystarczająca. Warto wówczas zainwestować w kilka praktycznych akcesoriów, które ułatwią oczyszczanie zarówno zębów, jak i aparatu:

  • Szczoteczki ortodontyczne – są to szczoteczki ze specjalnie wyprofilowanym włosiem, które dociera nawet w trudno dostępne miejsca pod aparatem, dokładnie oczyszczając każdą powierzchnię zęba. Do oczyszczania przestrzeni między drutami oraz między zębami idealnie nadają się natomiast bardzo cienkie szczoteczki jednopęczkowe.
  • Irygator stomatologiczny – jest to urządzenie służące do płukania jamy ustnej strumieniem wody pod ciśnieniem (do wody można dodać również płyn do płukania jamy ustnej). Strumień wody dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej, wypłukując z nich pozostałości pokarmów, a dodatkowo pozytywnie wpływa na ukrwienie dziąseł.
  • Pasta do zębów dla pacjentów ortodontycznych – ma nieco inną konsystencję niż tradycyjne pasty, a dodatkowo wzbogacona jest o substancje łagodzące objawy nadwrażliwości, występujące u pacjentów ortodontycznych dość często.

Oczywiście niezbędny jest instruktaż higieny jamy ustnej przeprowadzany przez specjalistę. W jego trakcie ortodonta/ortodontka lub higienistka stomatologiczna uczy pacjenta, jak dbać o zęby podczas użytkowania aparatu, aby zachować zdrowie jamy ustnej.

Jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego?

Warto oczywiście pamiętać, że higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym różni się w zależności od tego, czy użytkowany jest aparat ruchomy, czy stały:

  • Aparat ortodontyczny ruchomy – higiena

Aparat ortodontyczny ruchomy należy myć przynajmniej dwa razy dziennie pod strumieniem bieżącej letniej wody, najlepiej z użyciem środka myjącego zaleconego przez ortodontę. Zalecane jest, by używać szczoteczki z miękkim włosiem, przeznaczonej tylko do higieny aparatu. Raz na jakiś czas można umyć aparat, stosując tabletki do czyszczenia protez zębowych. Po umyciu aparat należy osuszyć i schować do czystego, suchego pudełka. Nie wolno przechowywać aparatu w wilgotnym środowisku, bo sprzyja to namnażaniu się bakterii i grzybów.

  • Higiena aparatu ortodontycznego stałego

Higiena zębów z aparatem ortodontycznym stałym powinna się odbywać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Najpierw przy użyciu szczoteczki i pasty należy oczyścić zęby trzonowe i kierować się ku zębom przednim, delikatnie, ale dokładnie szczotkując druty, pierścienie, zamki i łuki. Najskuteczniejsze jest ustawienie szczoteczki pod kątem 45° i wykonywanie nią ruchów wymiatających. Po szczotkowaniu należy wypłukać jamę ustną – tradycyjnie lub z użyciem irygatora. Małe lusterko stomatologiczne pozwoli sprawdzić, czy w tylnych częściach jamy ustnej pomiędzy częściami aparatu nie utknęły pozostałości pożywienia.

You may also like