Współczesny klient przyzwyczajony jest do wysokiego standardu obsługi. Oczekuje, że złożone przez internet zamówienie zostanie zrealizowane jak najszybciej i dostarczone mu maksymalnie w ciągu kilku dni. W przypadku stacjonarnego handlu detalicznego klienci pragną natomiast móc zrobić zakupy w atrakcyjnych cenach i w dobrze zatowarowanym sklepie, bez obaw o to, że półkę ze swoim ulubionym produktem zastaną pustą. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, sklepy stacjonarne i internetowe dbają o nieustanne ulepszanie rozwiązań stosowanych w ramach procesów logistycznych, także poprzez wykorzystywanie zdobyczy technologii.
Proces logistyczny — co to takiego?
Pojęciem procesu logistycznego określa się uporządkowany łańcuch operacji związany z przepływem materiałów i ukierunkowany na osiągnięcie konkretnego celu. W jego ramach towary przemieszczane są przez kolejne fazy działalności przedsiębiorstwa. Procesy logistyczne mogą być związane zarówno z transportem i zaopatrzeniem, jak i z magazynowaniem oraz produkcją. Od jakości ich realizacji zależeć może na przykład czas dostawy produktu od sprzedawcy do klienta, koszty produkcji czy liczba poprawnie wykonanych zleceń. Rezultatem zrealizowania procesu logistycznego jest usługa logistyczna.
Procesy logistyczne współcześnie — technologia w logistyce
Technologia w logistyce to już nie tylko mechaniczne urządzenia techniczne czy proste skanery, lecz niezwykle zaawansowane systemy wykonywania, planowania oraz kontroli procesów. Na przestrzeni ostatnich dekad znacząco wzrosło znaczenie automatyki przemysłowej, na którą składają się takie elementy jak roboty montażowe, urządzenia do transportu bliskiego czy nowoczesna aparatura pomiarowa. Coraz bardziej zauważalny staje się także udział cyfryzacji procesów logistycznych. Opracowuje się systemy zarządzania i kontroli, które pozwalają na bieżąco kontrolować efektywność logistyki firmy i optymalizować działania tak, by poprawić wydajność łańcucha dostaw.
Nowoczesne technologie pozwalają projektować zautomatyzowane przestrzenie logistyczne takie jak magazyny czy centra dystrybucji. Budową zaawansowanych, inteligentnych nieruchomości przemysłowych zajmuje się na przykład firma Panattoni. Wieloletnie doświadczenie i nowatorskie podejście do projektowania, wznoszenia i zarządzania powierzchniami logistycznymi sprawiło, że deweloper ten już od kilku lat cieszy się tytułem lidera tego rynku w Europie. By zapoznać się z ofertą Panattoni, zajrzyj na stronę https://panattonieurope.com/pl-pl.
O czym należy pamiętać, planując procesy logistyczne?
Odpowiednio zaplanowane procesy logistyczne nie tylko przyspieszą osiąganie celu działalności, lecz również zapobiegną wielu pomyłkom. Rozważne dobieranie operacji realizowanych w ich ramach oraz sposobów ich przeprowadzania pozwoli także wyeliminować zbędne koszta. W ramach planowania procesów logistycznych wykonuje się między innymi takie czynności jak:
- określanie zapotrzebowania na sprzęt, pracowników, powierzchnię czy systemy informatyczne;
- sporządzanie prognoz, harmonogramów, struktur;
- dobór technik pracy, parametrów urządzeń, modeli zarządzania;
- projektowanie przestrzeni, ustalanie lokalizacji, optymalizacja powiązań transportowych.