badanie wzroku

Jaskra jest poważnym schorzeniem oczu, które może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Najczęściej zapadają na nią osoby starsze i w średnim wieku, jednak zdarza się też u dzieci i młodzieży (wtedy określa się ją jaskrą wrodzoną lub młodzieńczą). Chorobę leczy się za pomocą farmakoterapii (tradycyjny sposób), a także operacji laserowych i chirurgicznych. Czym charakteryzuje się jaskra?

Jaskra – charakterystyka

Jaskra jest przewlekłą i groźną chorobą oczu. Objawia się ona uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Powoduje stopniowe pogarszanie się widzenia. Może doprowadzić nawet do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Eksperci (WHO, PTO, PZ Niewidomych) są zdania, że jaskra jest najczęstszą przyczyną ślepoty – zarówno w Polsce, jak i na świecie. 

Uważa się, że jaskra to choroba dziedziczna. U około 20% pacjentów powodują ją czynniki genetyczne. Na chorobę zapadają również osoby z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (IOP) i z wysoką krótkowzrocznością. Leczenie jaskry polega głównie na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przed jakimikolwiek krokami należy podjąć odpowiednie badania w kierunku jaskry, np. pachymetrię.

Na jaskrę są narażone również osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, migrenami.

Jakie wyróżniamy rodzaje jaskry?

Wyróżniamy kilka rodzajów jaskry (pierwotną, wtórną, wrodzoną, jaskrę otwartego i zamkniętego kąta, a także normalnego ciśnienia). Jaskra wrodzona wywołana jest przez nieprawidłowości w budowie gałki ocznej (w obrębie kąta przesączania). Najczęściej pojawia się u niemowląt, małych dzieci i nastolatków (jaskra młodzieńcza). Jej typowym objawem jest powiększenie gałki ocznej, nadwrażliwość na światło, łzawienie.

Jaskra otwartego i zamkniętego kąta odnosi się bezpośrednio do kąta przesączania, który znajduje się między tęczówką a rogówką. Ów kąt stanowi miejsce odpływu cieczy wodnistej. Jego zamknięcie powoduje zatrzymanie odpływu cieczy wodnistej i jej gromadzenie we wnętrzu gałki oka. Powoduje to niebezpieczny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w rezultacie uszkadza nerw wzrokowy.

Leczenie jaskry

Jaskrę najczęściej leczy się farmakologicznie (za pośrednictwem specjalistycznych kropel). Jest to tradycyjna metoda, często zawodna. Eksperci znacznie bardziej polecają metody laserowe (SLT i irydotomia). Oba zabiegi są bezbolesne i bezpieczne. Pierwszy objawia się udrażnianiem dróg odpływu cieczy wodnistej, natomiast drugi – wykonywaniu niewielkiego otworu w górnej części tęczówki.

Zabiegi laserowe można wykonać w Centrum Okulistycznym Jaskra. Owa wysokospecjalistyczna przychodnia umożliwia kompleksową diagnostykę i leczenie jaskry.

You may also like