Liczne tapety winylowe na flizelinie są imitacjami naturalnych faktur drewna, metalu, kamienia, skóry czy tekstyliów. Zastosowanie winylu (PVC) do produkcji tapet sprawiło, że można realistycznie imitować w zasadzie każdy rodzaj faktury. Niezwykle interesująco prezentują się też tapety kaszerowane czy flokowane. Zapraszamy na przegląd najbardziej interesujących typów tapet fakturowanych i imitujących naturalne powierzchnie.
Najprostsza tapeta to papier typu blueback z nadrukowanym wzorem, który może imitować strukturę na zupełnie płaskiej powierzchni. Jeszcze lepszy efekt daje fizyczne odtworzenie faktury, czego potwierdzeniem są winylowe tapety na flizelinie. PVC jest tworzywem tak trwałym, że nawet wykonane z niego tapety reliefowe odznaczają się dużą funkcjonalnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Tapety inspirowane naturalnymi strukturami
Świetne efekty daje odtwarzanie na tapetach faktur ciętego kamienia. Potwierdzeniem tego faktu są liczne wzory tapet, które mają wygląd polerowanego marmuru. Wielką popularnością cieszą się też mury wykonane z kamiennych łupków, ściany murowane z cegły lub ciosanego kamienia. Każdy ceniący się producent ma w swoich kolekcjach przynajmniej kilka wzorów z motywem kamieni.
Równie popularne są imitacje drewna. Najbardziej oczywiste wzory odwołują się do deskowania podłóg lub ściennych boazerii. Liczne ekskluzywne tapety naśladują z pietyzmem naturalny przebieg i kolorystykę słojów drewna. Odwzorowanie jest niekiedy niezwykle realistyczne, dające niemal pełne złudzenie obcowania z naturalnym drewnem. Doskonałym przykładem są tapety niemieckiej firmy A.S. CREATION TAPETEN AG z kolekcji Versace IV. Znajdziesz w niej m.in. reprodukcje ułożonych w jodełkę klepek parkietowych, które zostały wiernie skopiowane z autentycznych pakietów w willi Versacego.
Imitacje tkanin i naturalne włókna na tapetach
Tkaniny są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów tapet. U wielu producentów znajdziesz tapety inspirowane splotem i fakturą naturalnego płótna i innych szlachetnych materiałów, np. jedwabiu. Inspirującym przykładem są tapety francuskiej firmy Elitis. Wysokiej jakości winyl na podkładzie papierowym doskonale imituje naturalną, barwioną w tradycyjny sposób tkaninę. Tapety odtwarzają kolorystykę sprzed epoki syntetycznych barwników.
Szczególną, niezwykle oryginalną grupę tworzą tapety flokowane. O ich niepowtarzalnych właściwościach mówi ekspert ze sklepu z tapetami Kraina Barw w Poznaniu: – Flokowanie polega na przyklejeniu na podłoże papierowe lub flizelinowe warstwy tzw. strzyży tekstylnej. Włókna o długości od 0,5 do kilku milimetrów tworzą strukturę, która przypomina w dotyku zamsz. Tego typu ekskluzywne tapety można znaleźć m.in. w kolekcji holenderskiej marki Eijffinger. Z kolei francuski producent Elitis oferuje tapety produkowane w całości z naturalnych włókien. Kolekcję Nature Precieuse tworzą tapety komponowane z nitek ręcznie układanych i naklejanych na podłożu papierowym. To ekskluzywne tapety, które urzekają urodą, a przy okazji mają bardzo dobre właściwości izolacyjne – stanowią dobrą barierę termiczną i świetnie tłumią dźwięki.
Skóra węża i rdzewiejąca blacha na ścianie
Wśród najbardziej interesujących i nietypowych imitacji nie sposób nie wymienić tapet naśladujących skórę. Tapety imitują często naturalną, gładką skórę z charakterystycznymi dla tego materiału marszczeniami, a często także z przetłoczeniami. Rodzajem ekstrawagancji jest tapeta naśladująca w najdrobniejszych szczegółach skórę węża. W PVC można oddać nawet ułożenie łusek i ich charakterystyczny, woskowy blask.
Niezwykle gustownie prezentują się też tapety naśladujące powierzchnie metalowe. Niezwykle malowniczo wygląda rdzewiejąca blacha: to, co w naturze jest szkodliwą korozją, na tapecie przeobraża się w abstrakcyjne dzieło sztuki. Przykładem niezwykle kreatywnego wykorzystania struktury i koloru metalu są produkty angielskiej firmy Galerie, a także seria Metal Plate marki Covers.
Z przedstawionego przeglądu wynika, że tapety są w stanie imitować większość naturalnych struktur. W winylu można oddać dowolną powierzchnię – od faktury kamienia, po splot tkaniny i skórę. Im wyższa klasa tapet, tym naśladownictwo jest bardziej realistyczne i sugestywne.