magazyn

Każdego dnia coś zamawiamy, ktoś wysyła paczkę, do kogoś dociera zamówiony produkt. Warto wiedzieć, że jednym z kluczowych elementów łańcucha dostaw jest magazynowanie. Jak podaje Instytut Logistyki i Magazynowania, w Polsce po koniec 2017 roku nowoczesna powierzchnia magazynowa znacznie wzrosła. Do użytku oddano aż 2,36 mln m2. Jednak opieka nad magazynem nie jest tak łatwa, jak się wydaje. Konieczna jest tutaj specjalistyczna wiedza oraz zaangażowanie sporej liczby osób do pracy. Sprawdź, czym dokładnie jest magazynowanie, jak powinno wyglądać profesjonalne wyposażenie magazynu oraz jakie fazy procesu magazynowania wyróżniamy!

  1. Magazynowanie — czym jest?
  2. Magazynowanie towarów — jak powinno wyglądać wyposażenie powierzchni magazynowej?
  3. Proces magazynowania — wyróżniamy aż 4 różne fazy

Magazynowanie — czym jest?

Magazynowanie, inaczej nazywane przechowalnictwem, obejmuje przyjmowanie oraz czasowe gromadzenie dóbr materialnych. Ważne jest tutaj przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Istotny jest dobry przepływ informacji oraz przetwarzanie ich wewnątrz samego magazynu, w tym konserwacja i kompletowanie. Ostatni element magazynowania to wydawanie dóbr materialnych, aby mogły dotrzeć do odbiorców. 

Dlaczego magazynowanie jest tak ważne? Potrzeba magazynowania wynika z tego, że rozmaite produkty są wytwarzane w znacznie większej ilości, aniżeli liczba aktualnie zainteresowanych odbiorców. Z tego względu dla niektórych kategorii produktów opracowane zostały specjalne programy magazynowania. 

Magazynowanie towarów — jak powinno wyglądać wyposażenie powierzchni magazynowej?

Magazynowanie ściśle związane jest z konserwacją, przechowywaniem, wydawaniem dóbr materialnych, kontrolowaniem i innymi czynnościami. Magazyn warto zlokalizować w ośrodkach zapotrzebowania konsumpcyjnego, przy uwzględnieniu częstotliwości dokonywanych zakupów, gęstości sieci detalicznej i innych. W przemyśle istnieją różne rodzaje magazynów, magazyny centralne, regionalne, magazyny przeładunkowe, przerobowe, operacyjne.

Magazyny dzielone są an różne strefy składowania. Do najpopularniejszych elementów wyposażenia należą regały, a jeśli magazyn przeznaczony jest na bardzo cenne rzeczy — znajdą się w nich też szafy. Nieodłącznym elementem magazynu są palety. Załadunek towaru z ich pomocą przebiega znacznie szybciej. 

Do transportu wykorzystuje się specjalne wózki widłowe, które powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników. Paleciaki to wózki widłowe ręczne, dostosowane do przewozu palet na małych dystansach.

Proces magazynowania — wyróżniamy aż 4 różne fazy

Proces magazynowania nie jest zbyt skomplikowany. Wyróżniamy tutaj aż cztery fazy. 

Pierwszą z nich jest przyjmowanie. Do przyjęcia towaru dochodzi w specjalnej strefie. Przyjęcie dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. To pierwsze dotyczy wewnętrznego dostawcy, natomiast to drugie — dostarczyciela zewnętrznego. Przyjęcie towaru związane jest z weryfikacją dokumentacji, rozładunkiem, kontrolą przesyłki, sortowaniem, przygotowaniem towaru w strefie składowania oraz przekazaniem do składowania.

Druga faza to składowanie. Proces ten jest podstawową funkcją magazynu. W ramach składowania wykonywane są takie działania, jak odbiór zapasów ze strefy przyjęć, rozmieszczenie ich w strefie składowania, konserwacja zapasów i kontrola okresowa, a ponadto przemieszczenie towarów do strefy kompletacji.

Kompletacja to trzecia faza magazynowania. Odbywa się w strefie kompletacji. Celem jest skompletowanie zamówienia złożonego przez klienta i przygotowanie do wydania. Ostatnia faza to wydawanie. Obejmuje takie czynności, jak przygotowanie jednostek transportowych, weryfikacja specyfiki towaru zgodnie z dokumentami oraz załadunek na środek transportu.

You may also like