psy

Problemy z tarczycą mogą pojawiać się u ludzi, a także u psów. Weterynaria często spotyka się z niedoczynnością tarczycy, która jest chorobą coraz częściej diagnozowaną. Z tego względu powinniśmy być czujni i zwracać uwagę na stan zdrowia tarczycy naszego pisaka, a w przypadku jakichkolwiek objawów od razu powinniśmy zabrać go do gabinetu, by zobaczył go weterynarz. Niedoczynność tarczycy, to choroba, która jest nieuleczalna, jedyne co możemy zrobić jak podaje poradnik weterynaryjny, to zminimalizować jej objawy oraz poprawić komfort życia naszego psa. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy u psa? Jakie leczenie jest dostępne przy tej dolegliwości? Musimy pamiętać, że z tą chorobą da się żyć, a odpowiednio szybka diagnoza pozwoli jak najszybciej pomóc naszemu pupilowi.

Niedoczynność tarczycy u psa

Na początek warto jest zadać sobie pytanie czym w ogóle jest tarczyca? Weterynaria podaje, że jest to gruczoł, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz wzrostu organizmu. Do tych gruczołów zalicza się T4 (tyroksyny) oraz T3 (trójjodotyroniny). Te gruczoły są odpowiedzialne za funkcjonowanie skóry, a także odpowiadają za aktywność metaboliczną komórek.

Złą pracę tarczycy można podzielić na dwie kategorie:

  • produkcja zbyt dużej ilości hormonów – nadczynność;
  • produkcja zbyt małej ilości hormonów – niedoczynność.

U psów, jak podaje blog weterynaryjny, zdecydowanie częściej spotkać możemy się z niedoczynnością tarczycy. Przyczyna powstawania choroby nie jest do końca znana. Weterynaria podaje, że głównym źródłem jest rozwój autoimmunologicznego limfocytarnego zapalenia tarczycy, czego skutkiem jest obniżenie produkcji hormonów tarczycy. Jest to pierwotna postać, która pojawia się głównie u psów w średnim wieku.

Za główne przyczyny niedoczynności tarczycy u psów, weterynarz podaje:

  • zła dieta;
  • stres;
  • jakość powietrza;
  • różne czynniki środowiskowe.

Poradnik weterynaryjny podaje, że niedoczynność tarczycy może pojawić się u większości psów rasowych, jednak najczęściej występuje u golden retrieverów, pinczerów, labradorów, airedale terierów, bokserów, beaglów, gordon seterów, seterów irlandzkich, owczarków niemieckich, samoeydów, chow chowów, buldogów angielskich, nowofundlandów, dobermanów, sznaucerów, jamników i wielu psów ras dużych.

Objawy i leczenie niedoczynności tarczycy u psów

Niedoczynność tarczycy wpływa na cały organizm psów, niestety objawy nie zawsze są proste do zauważenia. Choroby tarczycy mogą mieć różny poziom nasilenia. W niektórych przypadkach objawy możemy zauważyć bardzo szybko, w innych niestety jest to trudne do wyłapania. Weterynarz podaje, że pierwsze objawy są zauważalne w problemach skórnych. Zalicza się do nich częściowe wyłysienie, łuszczenie się naskórka, zła jakość sierści, wypadanie sierści, drożdżyca skóry, przebarwienia. Tego typu objawy możemy zobaczyć bardzo szybko i zazwyczaj przez nie właściciele zwracają się o pomoc do weterynarza.

Do bardziej subtelnych sygnałów, które mogą sugerować problemy z tarczycą, możemy zaliczyć to, że nasz pies będzie przybierał na wadze, mimo zbilansowanej diety i ruchu. Możemy zauważyć również spadek energii oraz niewielkie zainteresowanie otoczeniem przez psa, a także ospałość i niechęć do zabawy. Inne objawy, jakie podaje blog weterynaryjny, to spowolnione bicie serca, zaburzenia w cyklu płciowym, niedowład kończyn, porażenie nerwu twarzowego i skręcenie głowy.

Jeśli nasz weterynarz zdiagnozuje niedoczynność tarczycy u naszego psa, jak wygląda jego leczenie? Z racji tego, że jest to choroba, która jest nieuleczalna i możemy jedynie zminimalizować wpływ choroby na zdrowie naszego psa lub ją cofnąć, musimy przystąpić do odpowiedniego leczenia. Weterynarz w takiej sytuacji przepisuje odpowiednie leki. Prawidłowe leczenie psa, jak podaje poradnik weterynaryjny, może całkowicie wycofać objawy choroby, dzięki czemu nasz pupil nie będzie odczuwał dyskomfortu. Psy z niedoczynnością tarczycy żyją tak samo długo, jak zdrowe. Odpowiednie leczenie psa powoduje, że pies nie odczuwa żadnych negatywnych skutków choroby.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o życiu i zdrowiu psów, odwiedź tę stronę internetową i poznaj blog weterynaryjny, który przekaże Ci potrzebną i cenną wiedzę: https://www.levet.pl/blog

You may also like